Čerešne pokračujú. Pribudne námestie, hotel a stovky bytov

ITB Development vo štvrtok na tlačovej konferencii predstavili pokračovanie projektu Čerešne. V rámci neho má napríklad v Dúbravke vyrásť aj námestie s oddychovou zónou. 

Čerešne sa budú rozprestierať medzi Harmincovou ulicou a chráneným krajinným územím Sitina. Tvorcovia projektu, Architekti z ateliéru Šebo Lichý, zdôrazňujú, že má vzniknúť priestor pre všetkých Dúbravčanov. Podporiť to majú vnútrobloky s komunitnými vychytávkami, námestia s oddycjovými zónami a množstvo občianskej vybavenosti. Súčasťou Čerešní bude novovybudovaná škôlka, v lokalite sa nachádza aj stredná škola. 

Čerešne Residence
Čerešne Inn
Bytový projekt Čerešne v bratislavskej Dúbravke.
Čerešne Lake
Čerešne Lake
Čerešne Lake
Čerešne Plaza
Čerešne Plaza

Projekt odštartoval prvou etapou – ôsmimi blokmi so 179 bytmi, ktoré sú už v súčasnosti zabývané. Od októbra 2019 je vo výstavbe druhá etapa Čerešne Lake. Tvoriť ju bude 6 blokov s 239 bytmi a apartmánmi. Táto etapa prinesie petangové ihrisko, sánkovací kopec na zimné mesiace, lezeckú stenu pre deti, či vodnú lagúnu na teplejšie obdobia roka. 

Čerešne Lake
Čerešne Lake | Zdroj: ITB Development

Pribudne aj hotel

„Kategorizácia bytov zahŕňa 1-6 izbové byty v prémiovom štandarde, ktoré disponujú balkónmi, predzáhradkami či terasami. Špecifickou kategóriou sú vyhľadávané mezonety. V ponuke sú dva typy, prvý poskytuje súkromie s vlastným vchodom a záhradkou, čo umocňuje komunitný charakter projektu. Druhý typ mezonetov na vyšších podlažiach ponúka výnimočné výhľady,“ uvádza developer podrobnosti o druhej etape, ktorú chce dokončiť do roku 2022. 

Pribudnúť má aj hotel Čerešne Inn. Cieliť chcú na cestujúcich manažérov, vzhľadom na blízkosť biznis centier na Patrónke, ale aj na privátnych návštevníkov hlavného mesta. 

Čerešne Inn
Čerešne Inn | Zdroj: ITB Development

Rozšírenie dopravnej tepny

Ďalšia etapa dostala názov Čerešne rezidence a budú ju tvoriť tri budovy s 241 bytmi. Všetky budovy „Čerešne city“ prepojí a verejný priestor doplní posledná fáza Čerešne Plaza. Aj v rámci nej pribudnú byty. V troch budovách by ich malo byť 438. 

„Budovy sú vyššie, pretože pri zachovaní počtu bytov, sme mali víziu ponechať aj dostatočne veľkú plochu na realizáciu námestia pre všetkých obyvateľov. Na ňom sa bude nachádzať amfiteáter, ktorý vytvorí priestor pre podujatia, parter so zeleňou lákajúci k prechádzke, altánok, streetbalové ihrisko či útulné kaviarne a obchody,“ dodáva developer. 

Premenou by mala prejsť aj Harmincova ulica, jedna z dopravných tepien Dúbravky. V súčinnosti s bratislavským magistrátom chcú rozšíriť dvojprúdovú cestu na štvorprúdovú a pridať nový cyklochodník. 

„Od roku 2014 ITB Development z vlastných zdrojov pre mesto zabezpečuje výkup a vysporiadanie pozemkov potrebných k revitalizácii komunikácie na plnohodnotnú 4-prúdovú cestu. Situáciu komplikuje zložitý stav s pozemkami potrebnými na rozšírenie a dlhoročné súdne spory o vlastníctvo,“ uviedol developer.

Čerešne Plaza
Čerešne Plaza | Zdroj: ITB Development

Kto stavia v Dúbravke

Niekoľko projektov má rozostavaných ateliér Archikód. Na ulici Martina Granca rastie vilový komplex vo svahovitom teréne (Villa Rustica), ktorý doplní dva vertikálne terasové domy (Pekná vyhliadka) a obytný súbor s tromi nizkopodlažnými mestskými vilami (Záhradné vily).

Macho Consulting plánuje nahradiť schátranú budovu bývalej pošty v centrálnej zóne mestskej časti na Saratovskej ulici polyfunkčným komplexom s bývaním a občianskou vybavenosťou. Achitektom je kancelária Atelier 008, ktorá navrhla vybudovať celkovo 249 bytov a 70 ateliérov, spolu s kanceláriami, retailom a komunitnými zónami.

V blízkosti chce stavať rezidenčný projekt aj developer FINEP. Nesie názov Na lúke a ide o pozmenenú verziu projektu, ktorý developer predstavil ešte pred krízou. Pochádza z pera štúdia A.LT Architekti, sľubuje 65 bytov, 43 štúdií, kaviareň a komerčné priestory.

V centrálnej časti si nakreslila projekt aj Arca Capital, ktorá v súčasnosti podáva návrh na reštrukturalizáciu. Budúcnosť Park Residence je tak nejasná. Podobu mu dali architekti z Expoline, ktorý navrhli deväťpodlažný bytový dom, sledujúci líniu Trhovej ulice, 14-podlažnú rezidenčnú vežu, orientovanú do Saratovskej ulice, a trojpodlažnú administratívnu budovu.

Na severnom okraji mestskej časti má vyrásť Polyfunkčný komplex Dúbravka. DP Real predstavil zámer projektu s prevažne rezidenčnou funkciou ešte v roku 2018. Komplex má pozostávať z troch 5-až 7-podlažných hmôt spojených jednopodlažnou podnožou. Má priniesť 53 bytov a 108 apartmánov. Architektom je štúdio P.S. Arch.

Veronika Rajničová