image 83828 25 v3
Galéria(13)

Mnohé triky sa dajú aplikovať aj v našich bytoch!

Partneri sekcie:

Airbnb Home je názov zaujímavého projektu maďarskej dizajnérskej firmy POSITION Collective, ktorý vznikol z malého bytu v Budapešti. Keďže malých bytov máme i na Slovensku neúrekom, niektoré prvky tejto dizajnérskej skupiny stoja za inšpirovanie. Veď priestoru nikdy nie je dosť a šetriť ním sa oplatí.

1
2
3
4
5
6
7
8

Aj 30 metrov môže mať štýl

Tridsať štvorcových metrov je primalý priestor na to, aby sa v ňom dalo pohodlne prebývať, ale táto skupina odborníkov dokázala, že to nie je nemožné. Tento malý byt premenili skvelé miesto, kde si môžu cestovatelia či turisti oddýchnuť a nabrať síl na ďalšie výlety – bola to požiadavka samotného majiteľa bytu, ktorý chcel reagovať na rastúci dopyt po ubytovacích službách pre turistov. Sami ho nazývajú zábavným miestom pre ľudí, ktorí milujú štýl. Stredobodom tohto zaujímavo riešeného priestoru je vyvýšené „pódium“ postavené s využitím preglejky. Vnáša do celého priestoru prirodzený nádych a dodáva mu punc modernej elegancie.

Ako logická hra

Celý byt pôsobí z hľadiska funkčnosti ako logická hra. Napriek malému priestoru tu nájdeme manželskú posteľ, dostatočné úložné priestory a kompletne vybavenú kuchyňu.

„Naším zámerom bolo vytvoriť ľahký a vysokoprispôsobivý priestor, ktorý môže poskytnúť maximálny komfort nevyhnutný na krátkodobý pobyt pre dvoch návštevníkov. Na ploche 30 štvorcových metrov máte len obmedzené možnosti riešiť dizajn, a to špeciálne v tomto byte, kde nám situáciu komplikovala ešte aj nosná stena medzi kúpeľňou a obývacou izbou… Rozhodli sme sa pozrieť na problém z inej strany – navrhli sme multifunkčný úložný priestor, ktorý je zároveň priestorom na spanie,“ vysvetľujú dizajnéri vo svojej správe.

Kreatívny stenový systém

Základom úsporného riešenia a šetrenia priestorom sú tri moduly s rozmermi 60 × 60 × 90 centimetrov. Dajú sa použiť ako šatník alebo ako priestor na chladničku a práčku. Na nich sa nachádza manželská posteľ. V modulovom duchu je riešený aj stenový systém s rôzne nastaviteľnými policami, ktoré sa dajú meniť a dopĺňať podľa potreby. Police držia na kolíkoch, ktoré môžete umiestniť do ľubovoľného otvoru v stene – je ich tam skutočne dosť. Priestor určený zahraničným turistom dizajnéri spestrili kúskami a prvkami charakteristickými pre maďarské umenie.

Šatník by len zavadzal

Namiesto šatníka slúži jednoduchý prístupný vešiak, ktorý tvorí kovová tyč. Autori tvrdia, že „keď ste niekde ubytovaní na krátky čas, nemáte potrebu uskladňovať svoje oblečenie v uzatvorenej skrini, ale potrebujete ho použiť ľahko a rýchlo.

Novým prvkom bolo aj využitie pieskovaného skla medzi kúpeľňou a obývacou izbou. Takto sa podarilo dostať do kúpeľne prirodzené svetlo. Dizajnéri priznávajú, že na realizáciu tejto premeny mali obmedzený – skôr nízky – rozpočet, no napriek tomu sa im podarilo vytvoriť príjemné zázemie na krátkodobé prebývanie turistov.

Pár slov o POSITION Collective

Už v roku 2010 sa mnohí maďarskí architekti a dizajnéri snažili zoskupiť, zjednotiť svoje rôznorodé tvorivé schopnosti a poskytovať riešenia pre širokú škálu klientov na vysokej úrovni. Z nich sa postupne vykryštalizovala skupina fungujúca pod značkou POITION Collective, firma zaoberajúca sa rýchlo sa rozvíjajúcim dizajnérstvom interiérov, nábytku a bytových doplnkov. Dnes už má veľkú medzinárodnú popularitu a vo svojom portfóliu sa môže pochváliť mnohými nielen domácimi realizáciami.

Sabína Zavarská

Zdroj: POSITION Collective
Foto: Balázs Glódi