Historickú budovu Adalbertinum v centre Trnavy čaká kompletná rekonštrukcia

Vizualizácia rekonštrukcie Adalbertina.
Zdroj: Ateliér DV

Objekt bude slúžiť naďalej vzdelávaniu a výskumu, no neskôr k nemu pribudne aj záhrada.

Trnavská univerzita pripravuje kompletnú obnovu historického objektu Adalbertinum v centre Trnavy. Po rekonštrukcii bude Adalbertinum opäť slúžiť vzdelávaniu a výskumu. Trnavská univerzita momentálne podľa Matúša Demka z rektorátu zabezpečuje vyjadrenia dotknutých organizácií, ktoré sú potrebné pre vydanie stavebného povolenia.

„V budove sa budú nachádzať priestory pre výuku a administratívu, ale aj doposiaľ chýbajúce výťahy, výstavná galéria a technické zázemie. Nebude chýbať ani univerzitná materská škôlka, špičkové molekulárno-imunologické laboratórium so zázemím, predovšetkým biobankou, a baroková záhrada,“ priblížil zámer Ľubomír Krišica z rektorátu Trnavskej univerzity.

Budova dostane nové okná, podlahy, fasádu, pribudne trafostanica a počíta sa aj s novými parkovacími plochami. Aj keď je Adalbertinum historickou budovou, po rekonštrukcii bude podľa Krišicu spĺňať všetky požiadavky na modernú a bezpečnú prevádzku.

Vizualizácia rekonštrukcie Adalbertina.
Vizualizácia rekonštrukcie Adalbertina. | Zdroj: Ateliér DV

Mesto Trnava predalo Adalbertinum Trnavskej univerzite za jedno euro pred piatimi rokmi. Univerzita odvtedy v rámci prvej etapy rekonštrukcie vynovila strechu, ktorá bola v havarijnom stave. Na streche vymenili a spevnili nosné prvky, ako aj strešnú krytinu.

Adalbertinum je súčasťou pôvodných historických budov Trnavskej univerzity, ktorú založil ešte v roku 1635 kardinál Peter Pázmaň. Budova má za sebou niekoľkou prestavieb i nadstavbu, prakticky po celý čas však slúžila školstvu a vzdelávaniu.

SITA