Planétu mieru na Hodžovom námestí zrekonštruovali. Bude digitálnejšia

fontana, hodzove namestie, bratislava
Zdroj: FB / Matúš Vallo má rád Bratislavu

Hlavné mesto Bratislava ukončilo rekonštrukciu fontány Planéta mieru na Hodžovom námestí. Magistrát o tom informuje na sociálnej sieti.

„Táto fontána z roku 1982 bola vo veľmi zlom technickom a estetickom stave a preto fungovala iba v obmedzenom režime,“ uviedlo mesto, ktoré spustilo rekonštrukciu za 340-tisíc eur začiatkom minulého roka.

Novinkou je LED osvetlenie. „To je umiestnené pri dvoch najväčších okruhoch, ide spolu o 48 kusov farebných svetielok,“ konštatuje magistrát s tým, že oba okruhy sú pripojené na centrálny riadiaci systém a sú plne individuálne programovateľné.

„Fontánu tak ovládame špecializovaným fontánovým softvérom,“ dodalo mesto. Vymenili aj vnútorný obklad bazéna, izoláciu a všetky potrubia medzi bazénom a strojovňou. V strojovni kompletne obnovili technologické zariadenie. „Viditeľnou zmenou je pridanie ďalšieho okruhu, a to výmenou za dva nefunkčné okruhy umiestnené v tesnej blízkosti nerezovej gule,“ uzavrelo mesto.

Fontána Planéta mieru na Hodžovom námestí od akademického sochára Tibora Bártfaya a architektky Valérie Triznovej bola vybudovaná v roku 1982. Fontánu tvorí kruhový bazén s priemerom 19,72 metra, v ktorom sú umiestnené štyri okruhy trysiek. V strede fontány je umiestnená nerezová guľa s priemerom tri metre.

SITA
KategórieExteriér