DAAD 2024 cover

Dni architektúry a dizajnu: Tohoročný program festivalu ovládnu mladí architekti a domáce ateliéry

Partneri sekcie:

15. ročník festivalu DAAD sa koná v dňoch 28. mája až 2. júna v Bratislave pod záštitou primátora mesta Bratislavy a starostu Starého Mesta Bratislava a v spolupráci so Slovenskou komorou architektov (SKA) a vysokými školami FAD STU a VŠVU.

Dni architektúry a dizajnu (DAAD) pokračujú vo svojej každoročnej misii otvárať svet špičkovej architektúry a dizajnu čo najširšej verejnosti a prepájať lokálnu scénu s tou globálnou.

„Keď sme uvažovali o správnom načasovaní, hľadali sme termín, kedy najviac vnímame mesto ako priestor, ktorý je predovšetkým pre ľudí a rovnakú úlohu má aj dobrá architektúra,“ hovoria zakladatelia festivalu Tatiana Kollarová a Števo Polakovič.

DAAD sa počas svojej už dlhoročnej existencie stal platformou na šírenie medzinárodných poznatkov a skúseností o odborných, ale aj etických a environmentálnych princípoch architektúry, ktorej hlavnou úlohou už dávno nie sú wow efekty, ale systematické vytváranie kvalitného inkluzívneho prostredia pre bežný život.

Tohoročný program festivalu ovládnu mladí architekti a architektonické ateliéry z domáceho prostredia. Sú medzi nimi autori a autorky, ktorí majú za sebou prvé realizácie a úspechy v architektonických súťažiach. Ako hovoria organizátori festivalu: „Nevšedným videním sveta reflektujú prítomnosť. Nachádzajú zadania aj tam, kde ich my už nevidíme. Dávame im priestor, aby ukázali, v čom sú iní, svoji.“

Celkovo svoju prácu predstaví až 18 architektonických subjektov, ktoré už teraz alebo v najbližšej budúcnosti budú tvoriť ťažiskovú generáciu súčasnej architektúry na Slovensku.

UVODNA vysokokval 1Z2A1762
Festival Dni architektúry a dizajnu, ktorý založili dvaja architekti (Tatiana Kollárová a Štefan Polakovič),
oslavuje 15 rokov. Nadšenie, kreativita, radosť, objavovanie… To všetko spája jeho verných nadšencov. | Zdroj: Miro Pochyba

Festival DAAD si vždy zakladal na výbere zahraničných hostí. Namiesto tzv. stararchitektov sa zameriava na autorov, ktorí svoju profesiu posúvajú do nových súradníc, a to najmä hľadaním a aplikáciou inovácií na podporu udržateľnosti sociálneho, mestského i krajinného prostredia.

V roku 2024 sa môžeme tešiť na vystúpenie známeho pražského architekta a popularizátora architektúry Adama Gebriana, švédske zoskupenie Forstberg Ling z Malmö, architektonické štúdio Effekt z Kodane, ďalej avantgardné duo MacIver-Ek Chevroulet z Zürichu, úspešný česko-slovenský ateliér Chybik + Kristof a významný architektonický ofis s globálnou pôsobnosťou Mecanoo z holandského Delftu.

Slávnostné otvorenie sa uskutoční 28. mája 2024 v priestoroch Átria Slovenskej národnej galérie v Bratislave za účasti partnerov festivalu, pozvaných hostí a architektov. Okrem SNG bude paralelným dejiskom DAAD aj Fakulta architektúry a dizajnu STU, kde bude okrem iného prebiehať Open design studio s výstavou najlepších diplomových prác absolventov architektonických škôl na Slovensku a partnerské podujatie Urban Market s ich bohatým detským a hudobným programom a podaujatím SINGULARCH.

Treťou scénou DAAD je už tradične Primaciálny palác, ktorý sa počas festivalu stáva tzv. Superdesignstudiom a tento rok prináša až štyri výstavy súčasnej architektúry a dizajnu.

K DAAD sa každoročne pripájajú aj rôzne kultúrne inštitúcie s ich sprievodným programom a CLUBOVKA, ktorá začne netradične už v stredu 22.5.2024 a predstaví taliansku dizajnérku Paolu Navone.

Program festivalu dopĺňa aj 7. ročník DAAF (Dni architektúry a filmu) – prehliadka aktuálnych filmových dokumentov z oblasti architektúry a dizajnu. Sledovanie filmov tak svojim charakterom umocňuje druhý zážitok z festivalu DAAD, ktorý je ako zvyčajne nabitý prednáškami, diskusiami, prezentáciami, výstavami, ale aj dobrou hudbou a priateľskými stretnutiami.