Dizajn na mieru. Horskú chatu Mustang charakterizuje štýlový a nadčasový interiér

Partneri sekcie:

Horská chata Mustang (alebo aj Mustang Chalet) sa nachádza na konci lyžiarskeho údolia Saalbach-Hinterglemm v dedinke Lengau. Svojou pozíciou na vyvýšenom mieste poskytuje vlastníkom atraktívne výhľady do údolia i absolútne súkromie.

Projekt objektu chaty spracovala lokálna kancelária Mountain-Homes. Pôvodný návrh dvojdomu a navrhované základné štandardy interiérov však novým majiteľom, dvom britsko-českým rodinám, nevyhovovali a o návrh komplexného interiérového riešenia i finálnej dispozície požiadali britsko-české štúdio Bogle Architects.

„Dispozícia chaty, ktorá je rozložená medzi tri podlažia, má hlavný vstup umiestnený na najnižšom podlaží,“ približuje architektka Barbora Markechová z Bogle Architects.

Hlavný obytný priestor s centrálnym kozubom na mieru.
Aj v kúpeľniach boli všetky prvky vyrábané na mieru.
Centrálne schodisko s lavicou a úložnými priestormi.
Lyžiareň navrhnutá podľa potrieb majiteľov.
Kombinácia materiálov, štruktúr a osvetlenia dodali chate nádych tepla i luxusu.
Okrem stojaceho nábytku boli všetky prvky vyrábané na mieru.
Pohľad na jedálenskú časť so svietidlami Bomma.
Vertikálne lamely prebiehajúce po celej výške schodiska.

„Tam sa nachádza aj garáž, ktorej zadná časť poskytla majiteľom, nadšeným lyžiarom, miesto na veľkorysú lyžiareň. Z chodby s vínnym archívom sú prístupné tri spálne so zázemím, samostatné WC a technická miestnosť.“

„Na medzipodlaží je okrem spální navrhnutá herňa, ktorá v prípade potreby ubytuje ďalších hostí. Terasu tohto podlažia dopĺňa vírivka a sauna s výhľadom na okolie. Na vrchnom podlaží sa nachádza veľkorysý spoločenský priestor s centrálnym prvkom kozuba, kuchyňou a jedálňou a vonkajšia terasa,“ dodáva.

Okrem stojaceho nábytku boli všetky prvky vyrábané na mieru.
Okrem stojaceho nábytku boli všetky prvky vyrábané na mieru. | Zdroj: David Innerhofer

Ústredné schodisko

Všetky tri podlažia prepája schodisko a práve jeho dizajnu venovali architekti veľkú pozornosť. Pôvodný návrh jednoduchého schodiska so zábradlím vystriedala kompozícia drevených úložných skriniek a lavice umiestnenej medzi dva nosné stĺpy.

Drevená lamelová stena nahradila funkciu operadla i zábradlia a prebieha cez všetky tri podlažia. V obývacom priestore rámuje otvor schodiska, po bokoch ukončeného atypickými policami. Schodisko tak dostalo novú tvár a pôsobí ako nábytkový prvok.

Vertikálne lamely prebiehajúce po celej výške schodiska.
Vertikálne lamely prebiehajúce po celej výške schodiska. | Zdroj: David Innerhofer

Drevené lamely aj veľkoformátový keramický obklad

Drevené lamely v rôznych vyhotoveniach, či už z dubového, alebo zo smrekového dreva v závislosti od požadovanej štruktúry, použili architekti aj v chodbách a kúpeľniach ako podsvietený podhľad orámovaný čiernou oceľou alebo ako dizajnové podsvietené záhlavie postelí v spálňach.

Drevený obklad interiér zútulnil a dodal horskej chate potrebné teplo. V kúpeľniach je navrhnutý svetlý veľkoformátový keramický obklad imitujúci mramor, ktorý svojou vlnitou profiláciou evokuje raňajší „menčester“ na zjazdovke.

Kontrastným prvkom v interiéri je čierny detail v podobe kľučiek, čiernych batérií talianskej značky Hotbath, na mieru vyrobených podsvietených okrúhlych zrkadiel z čiernej oceľovej pásoviny alebo čierneho oceľového kozuba, takisto navrhnutého a dodaného na mieru.

„Keďže ateliér Bogle Architects a aj časť majiteľov pochádza z Čiech, do návrhu sa dostali aj produkty českých dizajnérov, napríklad kreslá od firmy Ton alebo lampy nad jedálenským stolom od firmy Bomma,“ dodáva architektka Barbora Markechová.

Vďaka harmonickej kombinácii materiálov, štruktúr a rôznych typov nepriameho osvetlenia sa pôvodný základný štandard „bielych omietok“ podarilo Bogle Architects pretvoriť na štýlový a zároveň nadčasový interiér horskej chaty. A k dizajnu interiéru prispeli aj tvoriví majitelia.

Okrem plnej dôvery v architektov navrhli vlastné logo Mustang Chalet, ktoré zdobí všetky uteráky, prestieranie a posteľnú bielizeň. Mustang Chalet dostala v dobe pandémie zaťažkávaciu skúšku a obstála výborne. Majiteľom poskytla dlhodobé útočisko a osvedčila sa aj ako home office.

Kombinácia materiálov, štruktúr a osvetlenia dodali chate nádych tepla i luxusu.
Kombinácia materiálov, štruktúr a osvetlenia dodali chate nádych tepla i luxusu. | Zdroj: David Innerhofer

HORSKÁ CHATA MUSTANG

Miesto: Lengau, Rakúsko
Architekti interiéru: Bogle Architects, s. r. o.
Investor: súkromná osoba
Termín realizácie: 2020
Úžitková plocha: 260 m2

Ľudovít Petránsky

Článok bol publikovaný v časopise ASB 06-07/2021.