Bývanie v malom – kompaktné chaty, ktoré obsiahnu všetko

Partneri sekcie:

Známe príslovie hovorí, že kľúč k úspechu sa skrýva v jednoduchosti. Možno aj preto sú nenápadné, no vkusné kompaktné chaty čoraz populárnejšie.

Dominuje im útulnosť, praktickosť a minimalizmus, ktorý však neodporuje pohodliu. Svojimi skromnými rozmermi a často aj dôrazom na nenápadné prírodné materiály takmer splývajú s prostredím. Miestami preto máte pocit, akoby medzi vami a prírodou vlastne nič nestálo. 

chAta na Donovaloch
chAta na Donovaloch
chAta na Donovaloch
chAta na Donovaloch
chAta na Donovaloch
chAta na Donovaloch
chAta na Donovaloch
chAta na Donovaloch

Staronová chAta na Donovaloch

Na juhovýchodnom úbočí Novej hole nájdete v objatí lesa chatu typu Javorina. Presne takú, aká je pre oblasť Donovalov typická. Má menej ako 64 štvorcových metrov a v 70. rokoch minulého storočia ju navrhol architekt Ján Sturmayr. 

Zabudnutá stála uprostred ničoho celé desaťročia, až kým ju nedostali do rúk architekti z ateliéru Y100 Jana Štofan Styková a Pavol Štofan. Rustikálny objekt premenili na kompaktnú modernú chAtu v lese.

chAta na Donovaloch
chAta na Donovaloch | Zdroj: Miro Pochyba

Snažili sa pritom zachovať pôvodnú dušu stavby a nenarušiť okolitú prírodu. Väčšina zmien sa udiala v interiéri.  Architekti odstránili jednu z izieb v podkroví, aby sa malý priestor ešte viac otvoril a presvetlil. Zo zachovanej polovice druhého poschodia vznikol loft s impozantným výhľadom na les. Namiesto zábradlia ho od zvyšku priestoru delí len jednoduchá sieťka. 

Z pôvodného interiéru stavby architekti ponechali repasované schodisko vedúce práve do loftu. Nezmenená zostala tiež pivnica. Prízemie chaty spája všetky miestnosti (obývací priestor, jedáleň a kuchyňu) do kompaktného celku. Oddelená je iba kúpeľňa. Chatu vyhrieva piecka s rustikálnym dizajnom v kombinácii s moderným podlahovým vykurovaním. 

chAta na Donovaloch
chAta na Donovaloch | Zdroj: Miro Pochyba

Najvýraznejším novým prvkom exteriéru stavby je hliníková fasáda so zelenými dverami. Celosklená štítová stena ponúka výhľad na les, čím stiera hranicu medzi vnútorným priestorom a prírodou. 

Exteriéru dominuje novovybudovaná priestranná terasa z červeného smreka, na ktorú z lesa vedie drevené schodisko. Terasa slúži na oddych dospelým aj deťom. Kúsok od nej je ihrisko s pieskoviskom, šmýkačkou a lezeckou stenou. 

DD16 –  nevinnosť s temnou dušou

Chata DD16 z dielne štúdia BIO-architects spája útulnosť s chladným minimalizmom. Aj keď stojí neďaleko Moskvy, cítite sa v nej ako uprostred hlbokého nehostinného lesa. Na atmosfére na pohľad nenápadnej chatky s výmerou len 16 m2 je niečo temné. 

DD16 je ekologická a kompaktná modulárna stavba, ktorú je v prípade potreby možné preniesť. Kamkoľvek. Napriek svojej veľkosti a vzhľadu je vyrobená tak, aby prežila aj v drsných poveternostných podmienkach.

Chata DD16
Chata DD16 | Zdroj: Ivan Ovchinnikov

Každý parameter konštrukcie bol presne vypočítaný tak, aby odolal extrémnym podmienkam. Preto sa nedá čudovať, že chata vie aj plávať na hladine horského jazera ako atypický hausbót. Plánom štúdia BIO-architects je otestovať stavbu v rôznych podmienkach. Vďaka ľahkým materiálom sa dá v prípade potreby previezť aj helikoptérou. 

Kostra z laminovaného dreva je obložená frézovanými hliníkovými doskami. Priestor otvára iba sklenená predná stena a malá terasa, kde si návštevník môže oddýchnuť či loviť ryby. Izolačným materiálom je polyuretán. Voda v chate pochádza z jazera a elektrinu zabezpečujú solárne panely.

Chata DD16
Chata DD16 | Zdroj: Ivan Ovchinnikov

Malý jednoliaty interiér má všetko, čo doň patrí – manželskú posteľ, rozkladací jedálenský stôl a taktiež voľný priestor na inštaláciu malého sporáka. Nechýba kúpeľňa s ekotoaletou a sprchou. Štýlovo dominuje minimalizmus a praktickosť. Napriek surovému vzhľadu a tmavým stenám vôbec nepôsobí depresívne. Naopak, takmer poeticky. Vďaka sklenej prednej stene do chaty preniká dostatok svetla, čo ju robí opticky priestrannejšou.

Natália Mrázová