image 90819 25 v1
Galéria(6)

Bytový dom Matadorka

Petržalský brownfield dostane novú tvár v podobe výškovej dominanty. Objekt s belostnou fasádou sa bude vypínať až do výšky 85 m.

hotovo matadorka 04
JAGA 4NP
matadorka 03 U
matadorka top 1
obyvacka L

Pôvodne industriálna zóna neďaleko železničnej stanice v Bratislave-Petržalke prechádza postupne revitalizáciou. Jej história siaha až do roku 1905 a dnes sa z nej stáva zaujímavá lokalita s perspektívou rozvoja a s dobrým prístupom na hlavné mestské komunikačné trasy.

Zaujímavé cenovky

Projekt Matadorka ponúka na trhu 335 bytov a apartmánov. Výmery väčšiny bytov sa pohybujú približne od 35 do 80 m2. Hodnoty na cenovkách sa začínajú na 82 857 € s DPH, priemerná cena sa pohybuje okolo 2 000 €/m2, čo v hľadáčiku potenciálnych záujemcov o nové bývanie projekt radí medzi alternatívy zaujímavé pomerom ceny a kvality. Na najvyšších podlažiach sú situované väčšie štvorizbové byty, pričom na výhľad z 29. poschodia sa môžu tešiť budúci majitelia priestranných mezonetov.

Výmery väčšiny bytov sa pohybujú medzi 35 až 80 m2.

Výmery väčšiny bytov sa pohybujú medzi 35 až 80 m2.

Dispozície bytov sú vyriešené funkčne s minimalizáciou chodieb a hluchých priestorov. Menšie byty majú orientáciu prevažne na jednu svetovú stranu, vo vyšších podlažiach je to však kompenzované výhľadom na panorámu Starého Mesta, na devínske kopce či neďaleké Rakúsko. Na prízemí bude 15 obchodných priestorov a škôlka, ktorá pomôže nasýtiť rastúci dopyt po predškolských zariadeniach v Bratislave.

Súkromný park na streche

Investor vyprojektoval v objekte a na priľahlých plochách na teréne 491 parkovacích miest pre obyvateľov aj návštevníkov. Zaujímavosťou bude multifunkčné ihrisko na zelenej streche podnože, určené výhradne obyvateľom bytového domu. „Takmer 1 400 m2 súkromného parku plánujeme osadiť pestrou zeleňou a vybaviť itinerárom pre deti i dospelých.

Naším cieľom je Matadorku prirodzene začleniť do širšej urbanistickej vízie lokality a poskytnúť jej obyvateľom nové výhľady na okolie, na lúky, zeleň a park,“ vysvetľuje Juraj Duška, ktorý ako konateľ zastupuje investora projektu VI Group. Byty sú pripravené pre záujemcov so štandardnou výbavou, možné sú však aj stavebné úpravy.

Každý byt bude mať podlahové kúrenie a dochladzovanie, v mezonetových bytoch bude pripravené stropné chladenie. Začiatok výstavby je naplánovaný na 3. kvartál roka 2017, finalizácia projektu prebehne koncom roka 2019.

Na streche podnože je naplánovaný súkromný park.

Na streche podnože je naplánovaný súkromný park.

Plastická hra balkónov

Architektúra projektu pochádza priamo z dielne investora, ktorý má vlastné projektové oddelenie. Celý objem stavby je rozčlenený do rôznych výškových úrovní. Stúpaním počtu podlaží je akcentovaná dominanta v podobe veže, ktorá dosiahne výšku 85 m.

Nepôsobí však agresívne, pásy balkónov rozdeľujú plochu fasád na menšie celky. Jemne vymodelovaná krivka balkónov tiež dodáva objektu nevšednú plasticitu. Celkovo projekt pôsobí elegantným dojmom, k čomu v nemalej miere prispieva triezve monochromatické riešenie s prevahou svetlých a zasklených plôch.

Dispozície sú praktické, výhľad je bonusom najmä na vyšších poschodiach.

Dispozície sú praktické, výhľad je bonusom najmä na vyšších poschodiach.

Bytový dom Matadorka

Miesto:     Bratislava-Petržalka, križovatka ulíc Údernícka a Kopčianska
Investor:     VI Group, spol. s r. o.
Architekti:     Ing. arch. Richard Duška, Ing. arch. Juraj Duška, Ing. arch. Barbora Obertová, ArtD., Ing. arch. Lucia Balážová, Ing. arch. Eva Janidžárová
Termín výstavby:     3. Q 2017 – 4. Q 2019
Termín kolaudácie:     1. Q 2020
Pôdorys 4. nadzemného podlažia

Pôdorys 4. nadzemného podlažia

Bratislava    
Text: Mária Nováková    
Podklady a dokumentácia: VI Group

Článok bol uverejnený v časopise ASB 4/2017.