Ako opticky zväčšiť priestor? Tento byt je malý, ale smart

Partneri sekcie:

Čo si predstavíte, keď sa hovorí o smart bytoch? Väčšine z nás sa vybaví šikovný priestor, ktorý ponúka pohodlné moderné bývanie so všetkým, čo k nemu patrí – vrátane technických vymožeností a predovšetkým variability. Architekt Peter Fritsch navrhol takéto byty s plochou len 30 štvorcových metrov. Dokázal, že aj malý byt môže byť plne funkčný.

Bývanie na ploche 30 m² môže byť zábavné

Verili by ste, že bývanie na takejto ploche nemusí byť stiesňujúce, ale môže byť aj zábavou? Architekt v nových projektoch z Viedne ukázal, že štvorcové metre nie sú najdôležitejšie, ak ide o kvalitu bývania. „Aj v garsónke môžete žiť plnohodnotne a bez pocitu, že vám všetko padá na hlavu.

Základom je praktický a multifunkčný priestor, ktorý kombinuje komfort a efektivitu dispozície na prácu, každodenný život a zábavu. Kľúčom k úspechu tohto projektu je minimalistický dizajn,“ vysvetľuje hlavnú ideu architekt.

Smart byt 04
Smart byt 03
Smart byt 13
Smart byt 07
Smart byt 02
Smart byt 01
Smart byt 05
Smart byt 08

Garsónka, do ktorej sa zmestilo všetko

Základným prvkom nábytku sú vstavané skrine na mieru, ktoré esteticky i funkčne podporujú minimalistický štýl skromného, ale smart bývania. Vlastne nielen skrine, ale každý kus nábytku je vyrobený na mieru zručným stolárom. Budete prekvapení, čo všetko skrýva. Jednoducho garsónka, do ktorej sa zmestilo takmer všetko.

Funkčný koncept s premyslenou dispozíciou

Najskôr bolo potrebné maximalizovať úžitkový priestor, a teda zrušiť chodby, aby čo najviac priestoru zostalo na bývanie. Architekt Peter Fritsch dispozíciu rozdelil na tri funkčné celky. Priznáva však, že dosiahnuť „čistú dispozíciu nebolo jednoduché“. Vstupnú časť tvorí chodba s množstvom úložného priestoru a integrovanou práčkou. Nasleduje kúpeľňa so sprchou a toaletou. Tretím funkčným celkom je samotná centrálna denná časť s kuchyňou.

Smart byt 04

Jadro ukrýva kompletnú kuchyňu

„Do vyčisteného pôdorysu, ktorý zjednocujú neutrálne biele steny, sme vložili nábytkové solitéry. Minimalizmus sme dosiahli obstavaním takzvaného jadra, ktoré v sebe ukrýva kompletnú kuchyňu. Zvonka je obstavané nábytkom na mieru, ktorý v každej fáze reaguje na svoje okolie a dopĺňa jeho funkcie. Strohú materiálovú a farebnú paletu spestruje výrazná mini kuchynská linka a hravé zariadenie bytu,“ vysvetľuje ďalej architekt.

Optický klam pre malé byty

Súčasťou projektu je aj optická hra. Poznáte triky, ako opticky zväčšiť priestor a ako zariadiť malý byt? Známou fintou do malých priestorov je použitie bielej farby. Efekt zvýrazníte, keď bielu doplníte jemnými farebnými kontrastmi.

Smart byt 13

Neprehliadnite: I malý byt může být vzdušný a pohodlný

Smart byty v skratke
Architektonický ateliér: Createspace.sk
Autor: Ing. arch. Peter Fritsch
Rekonštrukcia: H2BAU s.r.o
Investor: Adonia Imobilien GmbH
Lokalita: Viedeň, Rakúsko
Plocha: 2 × 30 m2
Sabína Zavarská
Foto: Jarolim.sk