Marek Abramovič

abrama architekti: Získať si dôveru klientov bolo často aj o sympatiách

Partneri sekcie:

Architektonický ateliér abrama architekti bol založený ako výsledok získaných dlhoročných skúseností a inšpirácií a zároveň splnenie si sna pracovať a podieľať sa na vlastných návrhoch a projektoch.

Cieľom nebolo založiť ateliér, v ktorom sa nebude pracovať len na zadaniach. Marek Abramovič chcel vytvoriť miesto, kde sa budú kolegovia, klienti a ľudia, ktorých zaujíma architektúra, radi stretávať, vymieňať si inšpirácie a nápady a kde bude príjemné tráviť čas. Táto cesta začala už na vysokej škole na Fakulte architektúry v Bratislave, kde architekt Marek okrem prvých pracovných skúseností stretol ľudí, ktorí ho ovplyvňujú a sú mu inšpiráciou dodnes.

Byt 55
Byt 55 | Zdroj: Pavel Kudivani

Po štúdiu prijal ponuku pracovať v ateliéri svojho profesora z vysokej školy Miroslava Kollára. Získal tu skúsenosti a možnosti pracovať na zadaniach širokej škále pôsobnosti, od malých projektov až po väčšie stavby. Abramovič to vnímal ako príležitosť vidieť, ako funguje ateliér.

„Aj to mi neskôr dodalo odvahu osamostatniť sa,“ hovorí. Po pár rokoch dospel do bodu, v ktorom sa chcel kariérne posunúť ďalej a vyskúšať si prácu vo väčšom ateliéri, pracovať vo väčšom kolektíve a podieľať sa okrem iného aj na developerských projektoch. Napriek tomu, že sa jednalo o zaujímavú prácu, stále mu niečo chýbalo.

„No a teraz skúsim ísť inou cestou,“ povedal a jedným dychom dodal, že túžba podieľať sa na vlastných projektoch a zhmotňovať svoje predstavy bola čím ďalej tým väčšia.

Výber z Tvorby

▪ Byt MTN, Bratislava
▪ Rodinné domy Záhorská Bystrica
▪ Rekračný areál pri Piešťanoch
▪ Rodinný dom POB, Bratislava
▪ Byt 55, Bratislava
▪ Chata Skalka, Kremnica
▪ Byt s výhľadom, Sky Park, Bratislava
▪ Dom s átriom, Bratislava

Ťažké začiatky trpezlivo prekonané

Začiatky neboli ľahké. Presvedčiť klientov, aby dôverovali neznámemu architektovi, to bolo často viac o vzájomných sympatiách než o prezentácii zrealizovaných projektov. „V tejto etape som pochopil dôležitosť vzťahu medzi architektom a klientom a zároveň som cítil zodpovednosť preniesť do výsledkov prác maximum,“ hovorí.

Medzi prvými zadaniami boli hlavne návrhy a realizácie interiérov bytov a domov. Od tohto bodu uplynuli štyri roky a v ateliéri sa pracuje na projektoch pre jednotlivcov, firmy, developerov aj mestá. Ako prichádzajú nové zadania, ateliér sa rozrastá a koncepcia vytvorenia inšpiratívneho prostredia, v ktorom pôsobia ľudia s podobným nadšením, sa začala Marekovi Abramovičovi napĺňať.

Marek Abramovič
Marek Abramovič | Zdroj: Miro Pochyba

Prelomové dielo ateliéru:

Jednou z prvých realizácií bol staromestský byt v Bratislave (BYT 55) z roku 2019, ktorý prispel k príležitostiam navrhovať a realizovať ďalšie projekty interiérov a rodinných domov.

Medzi významnejšie interiéry patril napr. BYT MTN, ktorý bol špecificky svojim „okruhovým“ riešením dispozície a hrou s prirodzeným svetlom. Medzi najväčšie projekty môžeme zaradiť návrh rekreačného areálu neďaleko Piešťan, ktorý v sebe skĺbil viacero funkcií ( od zábavno-spoločenských až po ubytovacie kapacity vo forme chatiek a hotela s wellness).

K zaujímavým tvarovo materiálovým projektom sa radí projekt chaty v stredisku Skalka. Jedná sa objekt osadený v charakterovo svahovom teréne. Svojím surovým spracovaním vo forme pohľadového betónu zapadajúcim do okolitého prostredia.

V súčasnosti pracujeme na viacerých projektoch z ktorých určite stojí za zmienku projekt rodinných domov v Záhorskej Bystrici a tiež projekt RD v Podunajských Biskupiciach.

Rekreačný areál pri Piešťanoch.
Rekreačný areál pri Piešťanoch. | Zdroj: abrama architekti

abrama architekti

Rok založenia: 2019
Zakladajúci člen: Marek Abramovič
Prelomové dielo: Byt MTN Bratislava
Architekti, ktorí inšpirujú: GRAU, Martin Skoček, What Architects.
Architekti, ktorí ovplyvňujú: Bjarke Ingels Group/BIG, OMA, Renzo Piano

Článok bol publikovaný v časopise ASB špeciál, Mladí slovenskí architekti