Elektrina, ilustračná

Vývoj trhových cien elektriny je pokojný

Ceny elektriny s dodávkou na Slovensko na budúci rok na pražskej burze sa ostatné dni pohybujú na úrovni okolo 145 eur za megawatthodinu.

Vývoj trhových cien elektriny je viac menej pokojný. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, ceny elektriny s dodávkou na Slovensko na budúci rok sa ostatné dni pohybujú na úrovni okolo 145 eur za megawatthodinu.

Minulý týždeň uzatvárala cena elektriny na pražskej burze vo výške 146 eur za megawatthodinu, v pondelok bola cena na úrovni 144 eur za megawatthodinu. V najbližších dňoch sa uvidí, ako ovplyvní obchodovanie s elektrinou na burze aktuálne ceny emisných povoleniek. Tie v ostatných dňoch prekonávajú rekordy. Povolenky sa predávajú už za vyše 100 eur za tonu.

Cena elektriny na pražskej burze sa v súčasnosti pohybuje ďaleko pod úrovňou historických rekordov. Dva dni pred ostatnými Vianocami sa totiž predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého roka sa elektrina obchodovala za 55 eur za megawatthodinu.

Pokojné obdobie zažívajú aj ceny zemného plynu v Európe. Cena plynu na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) v súčasnosti dosahuje úroveň 98 eur za megawatthodinu. Prvé januárové dni bola cena plynu aj vo výške 70 eur za megawatthodinu. Dva dni po Vianociach sa pritom cena plynu na spomínanom trhu pohybovala na historicky rekordných hodnotách vo výške 222 eur za megawatthodinu.

SITA