V Žarnovici vyrastá elektráreň s využitím biomasy
Galéria(2)

V Žarnovici vyrastá elektráreň s využitím biomasy

Prevádzku na výrobu elektrickej energie a tepla z biomasy začala v uplynulých týždňoch stavať v areáli bývalej Preglejky (neskôr ANB) v Žarnovici spoločnosť Energy Edge. Náklady na výstavbu sú v projekte vyčíslené na približne 40 miliónov eur.

Podľa primátora Žarnovice Kamila Danka investor odkúpil časť areálu Preglejky od súčasného súkromného majiteľa. Zariadenie, ktoré tam plánuje postaviť, by malo mať výkon 10 megawattov. Spoločnosť by chcela spustiť prevádzku elektrárne už na budúci rok.
     
Firma by mala zamestnať asi 40 ľudí. Teplo i elektrinu plánuje dodávať niekoľkým priemyselným subjektom v meste a ďalším, ktoré sa chcú etablovať v dosiaľ nevyužitom hnedom priemyselnom parku. V elektrárni by mala byť použitá najmodernejšia technológia. Investor by chcel využiť na výrobu elektriny odpad z okolitých drevospracujúcich závodov a prevádzok.
     
Pri vstupe do Žarnovice v smere od Žiaru nad Hronom začala prednedávnom stavať logistické centrum pre svoju novovytvorenú spoločnosť CEE Production aj spoločnosť Berndorf, ktorá v neďalekej Hodruši-Hámroch vyrába pozinkované predmety. Centrum so supermarketom v náklade asi 1,66 milióna eur zamestná asi 35 ľudí. Dokončené by malo byť už na jeseň tohto roku.
     
Mesto Žarnovica má podľa primátora záujem uchádzať sa o areál bývalého drevospracujúceho závodu Preglejka a prostredníctvom eurofondov ho obnoviť a ponúknuť pre potenciálnych investorov.

Zdroj: TASR