Hrobové miesta ukrajinských bojovníkov v Charkove.

Uplynul rok od začiatku vojny na Ukrajine. Konflikt stále trvá, utrpenia pribúda

To najhoršie sa začalo presne pred rokom. I keď sme boli svedkami viacerých znamení, ktoré tomu nasvedčovali, 24. februára 2022 prekročili ruská vojská hranice Ukrajiny.

V redakcii nášho časopisu sme mali práve za sebou vydané prvé číslo s novým dizajnom, ktoré bolo zároveň posledným, v ktorom sa neobjavili správy či informácie o vojenskom konflikte u našich východných susedov. Ráno 24. februára sa začala vojna, ktorá zmenila Európu. Vojna, o ktorej sme si celý život mysleli, že v civilizovanom svete už prísť nemôže. Že sme už ďalej, že sme rozumní. Žiaľ, veľmi sme sa mýlili.

Prešiel už rok, počas ktorého sme pochopili, že sloboda nie je samozrejmosť. Že nemusieť sa báť o svoj život či život blízkych je dar. A to len preto, že ako ľudstvo zjavne nie sme ďalej, nie sme dosť rozumní. Nazdávame sa, že hlavným liekom na to je vzdelávať sa, mať pochopenie pre iných a nezabúdať na sebareflexiu. Veríme, že aj my môžeme svojou troškou k tomu pomôcť.

Russia Ukraine War 02171 ffd08deecf6a4678af74f6310e8be10b
Podľa oficiálnych údajov OSN malo byť od začiatku vojny na Ukrajine zabitých viac ako 7 000 civilistov. Reálne číslo však bude ešte vyššie. | Zdroj: SITA

Už v lete minulého roka sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril, že povojnová obnova Ukrajiny je spoločnou úlohou celého demokratického sveta. V tom istom čase ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ odhadol, že rekonštrukcia Ukrajiny by mohla stáť trištvrte bilióna dolárov.

Veď len podľa dostupných informácií bolo od začiatku vojny na Ukrajine poškodených alebo zničených 120-tisíc rodinných a až 38-tisíc bytových domov, a to sa ešte nebavíme o inej, dokonca aj energetickej infraštruktúre.