biela noc
Galéria(8)

Tip na výstavu: Biela noc 2021 je iná, no aj tak živá

Asot Haas, Erik Binder, Pavol Truben, Ján Šicko. Aj títo umelci sa vám predstavia počas tohtoročného festivalu moderného umenia Biela noc v Bratislave. Aj vzhľadom na pandemickú situáciu prinášajú organizátori viacero zmien.

Biela noc je oslavou súčasného umenia. Počas dvoch týždňov vám priamo v uliciach umožní spoznať tvorbu viacerých umeleckých žánrov – od vizuálneho umenia (vrátane svetelného dizajnu a digitálneho umenia) po živé performance, hudbu, film či literatúru, píšu organizátori festivalu.

biela noc
biela noc
biela noc
biela noc
biela noc
biela noc
biela noc

Celkovo Bratislavu ozdobí takmer 60 inštalácií od známych aj neznámych mien zo Slovenska, Česka a Poľska. Chcú nás prinútiť zamyslieť sa nad sebou, spoločnosťou aj dobou, v ktorej žijeme. Väčšina z nás vytláča súčasné umenie na perifériu záujmov, no ako súčasť verejného priestoru ho nemožno ignorovať.

Prejdite sa svetelnou krajinou v Medickej záhrade, vezmite deti na interaktívnu hojdačku, vstúpte do imerzívnych multimediálnych prostredí, obdivujte monumentálne objekty aj radikálne umelecké gestá etablovaných tvorcov, pozorujte svetelného šarkana na nočnej oblohe, čítajte „autorskú” poéziu neurónovej počítačovej siete, sledujte elektrické výboje, robotov snímajúcich veľkoformátové maľby, kráčajte vnútrom monumentálneho balóna, nechajte sa prekvapiť, nadchnúť aj inšpirovať.

biela noc
Cséfalvay Flight to the sun | Zdroj: Biela noc

Nové miesta

Z reproduktorov v Kunsthalle tak počas prvého októbrového víkendu zaznie sociálna akustická skulptúra Katarzyny Krakowiak (PL), aby hromadným smiechom vyjadrila revoltu voči utláčaniu a naopak podporu utláčaným. Ilona Németh a Michal Hvorecký obsadia fasádu bratislavského hradu spoločnou projekciou (Fragmenty ústavnosti), umelkyne Anetta Mona Chişa a Lucia Tkáčová vyplnia výklad v OD Prior výpovednou symbolikou zaťatej päste (Either way, we lose) a Krištof Kintera vyruší naše zautomatizované vnímanie sveta vôkol jednoduchým, no radikálnym gestom ležiacej lampy (Lay down and shine).

Okrem tradičných prechádzkových trás sa na mape Bielej noci tento rok objavia aj premiérové lokality. Prvýkrát sa rozžiari mappingom aj Prezidentský palác (Force Fields) a Erik Binder umiestni svoju inštaláciu Kým nás svetlo nevezme na loď Pink Whale na Dvořákovom nábreží. Verejnosti sa každý bielonočný piatok, sobotu a nedeľu výnimočne otvorí aj ústredie Slovenskej sporiteľne na Tomášikovej ulici.

Aby sa návštevníci vyhli davom a mali čo najbezpečnejší zážitok, takmer všetky diela sú vo vonkajších, otvorených priestoroch. Zároveň sa Biela noc natiahla na viac než dva týždne, takže času obzrieť si inštalácie bude viac než dosť. Väčšina programu okrem špeciálnych víkendových akcií bude každý deň od 19.00 do 24.00. Najaktuálnejšie informácie a obmedzenia si môžete prezrieť v aplikácii Bielej noci.

Pozrite si program Bielej noci 2021.