Stavbári podporujú presun kompetencie povoľovania stavieb s posudzovaním vplyvov na životné prostredie.

Stavbári podporujú presun kompetencie povoľovania stavieb s posudzovaním vplyvov na životné prostredie

Po schválení nových zákonov o územnom plánovaní a výstavbe, ktoré nadobudnú účinnosť v apríli 2024, bude podľa Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) nasledovať ich náročná detailná implementácia, najmä súvisiacich vyhlášok.

Za potrebné považuje profesijná organizácia zamestnávateľov v stavebníctve aj prijatie tzv. zberného zákona, ktorý má preklenúť obdobie do účinnosti novej stavebnej legislatívy. Vyplynulo to z verejnej časti 37. valného zhromaždenia ZSPS, ktoré uzavrelo tohtoročné Fórum slovenského stavebníctva v hlavnom meste.

„Oba zákony sú koncepčne nadčasové a sú základom rekodifikácie stavebných predpisov pre 21. storočie. Zavedenie skupiny vyhradených stavieb a certifikácie zhotoviteľov vyhradených stavieb je systémové riešenie pre tak potrebné zvýšenie kvality a bezpečnosti stavieb na Slovensku,“ uviedol o zákonoch o územnom plánovaní a výstavbe prezident ZSPS Pavol Kováčik.

V súvislosti s aktuálnym vývojom odvetvia na Slovensku a v Európskej únii prezident zväzu upozornil, že enormný nárast cien stavebných materiálov a energií má negatívny vplyv na finančnú situáciu stavebných firiem a na meškanie či zastavenie mnohých verejných stavebných projektov.

Na už tradičnom podujatí stavbárov, ktoré zorganizoval ZSPS v spolupráci s Technickým a skúšobným ústavom stavebným, sa odborníci zamerali najmä na obnovu budov, výzvy pre sektor vyplývajúce z Európskej zelenej dohody, či moderné metódy verejného obstarávania a tiež na aktuálnu situáciu stavebníctva v tomto roku.

 © SITA Slovenská tlačová agentúra