image 79306 25 v1
Galéria(9)

Majú svoje krídla!

Krištáľové krídla za rok 2015 už našli svojich majiteľov. Slovensko si opäť uctilo mnoho významných osobností a diváci si mohli užiť rôznorodý program určený pre všetky generácie.

EOS 8207
EOS 8360
EOS 8411
EOS 8523
EOS 8532
EOS 8781
EOS 8794
EOS 8991

Uplynulý týždeň boli Krištáľovým krídlom ocenené významné slovenské osobnosti v desiatich kategóriách rôznych odvetví. Verejnosť mala možnosť niekoľko mesiacov zasielať návrhy na nominácie, ktoré boli ohodnotené odbornou porotou.

Galavečer sa niesol v pozitívnom duchu a účinkovali mnohí z našich najúspešnejších umelcov. Organizátori tento rok pripravili rôznorodý program, ktorý mal k televíznym obrazovkám prilákať aj mladších divákov. Hostiteľmi galavečera boli herci Zuzana Šebová a Juraj Kemka, ktorí programu priniesli novú šťavu a odľahčili tak jeho vážnosť.

„Túto hereckú dvojicu sme si zvolili so zámerom prilákať k obrazovkám aj divákov, ktorí Krištáľové krídlo doteraz veľmi nevnímali. Podľa pozitívnych ohlasov publika a obrovského nárastu sledovanosti sa nám potvrdilo, že táto voľba bola správna. Zuzka s Jurajom sa na galavečer zodpovedne pripravovali a som šťastná, že aj vďaka nim sa o významných osobnostiach, ktoré boli nominované, či ocenené dozvie obrovské množstvo ľudí,“ odôvodnila zaujímavý výber hostiteľov Mária Vaškovičová.

Diváci si mohli užiť mladé slovenské hviezdy ako Celeste Buckingham, Nelu Pociskovú, Filipa Jančíka, či Martina Madeja, ktorý predviedol svoju novú pieseň Enough. Mnohých tiež potešilo vystúpenie operného speváka Štefana Kocána a krásna pesnička Miroslava Žbirku, ktorého sprevádzala na klavíri nevidiaca umelkyňa Rachel Skleničková. Galavečer ukončilo dynamické vystúpenie Lúčnice. Na dramaturgii programu sa podieľali riaditeľ Lúčnice Marián Turner a správkyňa Nadácie Krištáľové krídlo Katarína Srkala, ktorých cieľom bolo pripraviť program, ktorý si mohli vychutnať všetky generácie. Podľa vyjadrení divákov sa im to podarilo.

Organizátori sa každý rok prinášajú niečo nové a 19. ročník nebol výnimkou. Galavečer priniesol okrem krásneho sprievodného programu aj nových laureátov Krištáľového krídla.

Laureáti Krištáľového krídla za rok 2015:
Publicistika a literatúra: Veronika Šikulová za knihu Medzerový plod
Šport: Matej Tóth za zlatú medailu v chôdzi na 50 km
Hospodárstvo: Jozef Barcaj za vybudovanie termálneho kúpaliska Podhájska
Divadlo a audiovizuálne umenie: Ladislav Kaboš za sériu dokumentov s celospoločenským dopadom
Rock pop jazz: Szidi Tobias
Medicína a veda: polychemik Igor Lacík
Kategória hudba: Štefan Kocán, operný spevák
Výtvarné umenie: Ivan Pavle
Filantropia: Miroslava Hunčíková
Mimoriadna cena: Jožo Ráž a odborníčka na krv Angelika Bátorová

O laureátoch a nominovaných osobnostiach Krištáľového krídla za rok 2015 sa môžete dozvedieť viac na www.kristalovekridlo.sk a tiež na facebooku Krištáľového krídla.