Košická Futbalová Aréna

Košice začali s verejným obstarávaním na dostavbu Košickej futbalovej arény

Dostavba nového štadióna by mala stáť takmer 6,6 milióna eur bez DPH.

Úrad pre verejné obstarávanie zverejnil informácie o spustení verejného obstarávania na dostavbu Košickej futbalovej arény (KFA), ktoré sa rozdelí na tri časti. V tejto prvej sa v predpokladanej hodnote 5,7 milióna eur bez DPH bude hľadať dodávateľ stavebných prác na výstavbu železobetónovej a oceľovej konštrukcie a ďalšie s tým súvisiace práce.

Cieľom dostavby je dokončenie tribún za bránkami a po rohoch štadióna tak, aby spolu s oboma už hotovými tribúnami mohli tvoriť súvislý celok. Informoval o tom hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík.

Ďalšou časťou bude verejné obstarávanie pre koncové zariadenia infraštruktúry štadióna, ako sú napr. zobrazovacie LED panely, turnikety a kamery. Tretia časť sa bude týkať dodania sedadiel na štadión. Dostavbou sa kapacita KFA zvýši zo súčasných 5836 na 12 658 divákov. Verejné obstarávanie na obe zvyšné časti budú vyhlásené v nasledujúcich mesiacoch.

Košický štadión má zatiaľ len pozdlžné tribúny.
Košický štadión má zatiaľ len pozdlžné tribúny. | Zdroj: FB/Košická Futbalová Aréna

Súhrnná odhadovaná suma za dostavbu KFA je vo výške 6,6 milióna eur bez DPH. Košický viceprimátor a predseda predstavenstva KFA a.s. Marcel Gibóda (nezávislý) očakáva, že odhadovanú cenu sa im podarí procesom transparentného verejného obstarávania znížiť.

„Podnikli sme kroky, aby sa do verejného obstarávania mohlo zapojiť čo najviac spoločností, ktoré sa špecializujú na nami požadované druhy činností. Sledujeme postupnú stabilizáciu na trhu surovín a stavebných materiálov a očakávame ich pokles. Aj z toho, ako priaznivo nedávno dopadlo verejné obstarávanie na Národné tréningové centrum v Košiciach, kde sme dokázali ušetriť až vyše 16 percent odhadovaných nákladov, verím, že aj pri KFA by mohla byť súhrnná vysúťažená suma nižšia ako je predpokladaných 6,6 milióna eur,“ skonštatoval Gibóda.

Záujemcovia o účasť majú čas prihlásiť sa so svojimi ponukami do 30. augusta. Výstavba má v zmysle predložených podmienok trvať 11 mesiacov od podpisu zmluvy s víťazným uchádzačom. Samotná železobetónová konštrukcia tribún v rohoch a za bránkami musí byť hotová do siedmich mesiacov a oceľová konštrukcia strechy do deviatich mesiacov.

S oficiálnym fungovaním KFA sa po výstavbe jej I. etapy začalo vo februári tohto roka, 7. mája na deň mesta Košice sa uskutočnilo aj jej slávnostné otvorenie. Za ten čas aréna, ktorá má certifikát UEFA pre štadióny III. kategórie, hostila viaceré zápasy druholigového FC Košice.

Na štadióne sa v súčasnosti môžu hrať zápasy najvyššej slovenskej súťaže, pričom intenzitou osvetlenia a vybudovaného zázemia už aréna spĺňa aj viaceré požiadavky pre štadión IV. kategórie UEFA.

Aj počas dostavby bude KFA ďalej fungovať a len s minimálnymi bezpečnostnými obmedzeniami. Budúcoročné zápasy FC Košice sa v nej uskutočnia aj za prítomnosti divákov na oboch doposiaľ postavených tribúnach. Predpokladaný termín úplného dokončenia KFA je koniec roka 2023.

Snahou mesta a KFA je, aby už v roku 2024 mohla KFA získať certifikát EUFA IV. kategórie a metropola východu tak mohla privítať aj slovenskú seniorskú reprezentáciu v niektorom z jej medzištátnych zápasov. O ďalší rok neskôr sa s KFA počíta ako s jedným z dejísk majstrovstiev Európy hráčov do 21 rokov, ktoré bude hostiť Slovensko.

SITA