ilustracne, dialnica, cesta

Výstavba časti obchvatu Prešova na R4 je v druhej polovici

Stavebné práce na prvej etape severného obchvatu Prešova na R4 trvajú približne dva roky. Úsek v dĺžke 4,3 kilometra s tunelom Bikoš a za zmluvnú cenu 143 miliónov eur bez DPH by mali dokončiť do jeden a pol roka.

Výstavba prvej etapy severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4 v dĺžke 4,3 kilometra je už v druhej polovici. Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) ako investor informovala, že zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku pre tento projekt podpíše v utorok 24. augusta priamo na stavenisku pri severnom portáli tunela Bikoš.

Stavebné práce na úseku R4 za zmluvnú cenu 143 mil. eur bez DPH trvajú už približne dva roky od leta 2019. Motoristi a obyvatelia Prešova a okolia si na dokončenie stavby musia počkať ešte zhruba jeden a pol roka. Združenie stavebných spoločností Váhostav – SK, a.s., (vedúci člen) a TuCon, a. s., sa totiž zaviazalo stavbu úseku dokončiť v marci 2023.

Súčasťou prvej časti obchvatu Prešova na R4 je dvojrúrový tunel Bikoš v dĺžke 1 150 metrov. Po takmer roku prác tunel prerazili len nedávno v závere mája tohto roka, na jeho výstavbe sa podieľalo viac ako sto pracovníkov. Baníci tunel razili zo severu na juh podľa novej rakúskej tunelovacej metódy. Prvá etapa výstavby obchvatu Prešova zahŕňa aj preložku cesty prvej triedy I/68 v dĺžke takmer dvoch kilometrov.

Mínus desať minút

Severný obchvat na R4 spolu s úsekom diaľnice D1 Prešov, západ – Prešov, juh, ktorý má byť odovzdaný do prevádzky v októbri tohto roka, po dokončení vytvorí kompletný obchvat Prešova a tranzit bude odklonený mimo intravilánu mesta. Po dobudovaní prvej etapy severného obchvatu Prešova na R4 ušetria motoristi zhruba desať minút v porovnaní s jazdou po pôvodných komunikáciách.

Obyvatelia Prešova a priľahlého regiónu už netrpezlivo čakajú aj na začiatok výstavby druhej etapy severného obchvatu Prešova na R4 v dĺžke vyše 10 kilometrov. Verejné obstarávanie na druhú etapu severného obchvatu Prešova plánuje NDS vyhlásiť po získaní súhlasného stanoviska Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) a zabezpečení finančného krytia.

Druhá etapa obchvatu by mala byť v plnom profile, predpokladaná hodnota zákazky je 263 mil. eur. Aktualizovanú analýzu pre druhú etapu obchvatu predložila NDS začiatkom júla ÚHP, ten si vyžiadal ďalší dokument.

SITA