Obnova náteru drevenej terasy
Galéria(7)

Obnova náteru drevenej terasy

Partneri sekcie:

Neošetrené drevo vystavené poveternostným vplyvom a slnečnému žiareniu rýchlo stráca lignín a degraduje. Na miestach so zvýšenou vlhkosťou navyše hrozí napadnutie dreva hnilobou alebo rast rias. Na obnovu jeho vzhľadu a funkcie je potrebné použiť vhodné nátery určené do exteriéru.

Vhodným riešením je napríklad napúšťací olej. Na mäkkšie dreviny je vhodné použiť impregnačný náter, ktorý zvýši nasiakavosť napúšťacieho oleja. Jeho výber je potrebné konzultovať s odborníkom. Pred aplikáciou impregnačného náteru sa musí podklad očistiť od prachu, nečistôt, zmodrania a plesní.

Z podkladu je potrebné odstrániť brúskou na drevo, jemným brúsnym papierom alebo vhodným odstraňovačom náterov vrstvy starých nepriľnavých náterov. Zbrúsený povrch až na „zdravé drevo“ sa očistí od brúsneho prachu. Vlhkosť dreva môže byť max. 20 %. Na pripravený podklad sa nanesie impregnačný náter proti hnilobe, plesni a drevokaznému hmyzu a po jeho vyschnutí napúšťací olej, ktorý zabezpečí ochranu dreva proti vode.

01 | Očistenie povrchu
Povrch drevenej terasy sa očistí od prachu, nečistôt, zmodrania a plesní. Vlhkosť dreva môže byť max. 20 %.

02 | Brúsenie povrchu
Z podkladu sa odstránia brúskou na drevo vrstvy starých nepriľnavých náterov. Zbrúsený povrch až na „zdravé drevo“ sa očistí od brúsneho prachu.

03 | Okraje terasy
Okraje terasy sa očistia jemným brúsnym papierom alebo odstraňovačom náterov a molitanovou hubkou.

04 | Impregnácia dreva
Na podklad z mäkkšej dreviny sa odporúča naniesť vhodný impregnačný náter, ktorý zvýši nasiakavosť napúšťacieho oleja.

05 | Napúšťací olej
Naimpregnovaný podklad sa potom ošetrí napúšťacím olejom. Obsah nádoby sa dôkladne premieša a neriedený olej sa nanesie štetcom po smere vlákien dreva v dvoch až troch vrstvách až do nasýtenia dreva.

06 | Prebytočný olej
Prebytočný olej, ktorý nevsiakol do dreva, sa 15 až 30 min. po aplikácii zotrie mäkkou handričkou alebo hubkou. Náter sa nechá zaschnúť (24 hodín, suchý na dotyk: po 1 h).

Info o materiáli:

» Extrémne odolný napúšťací olej na vodnej báze s vysokou penetračnou schopnosťou na ochranu všetkých druhov dreva (okrem smrekovca) v exteriéri, vytvára vodoodpudivý film odolný proti poveternostným vplyvom, UV žiareniu a praskaniu; bez zápachu.

Čo budete potrebovať:

Napúšťací olej
Bondex Extreme Decking Oil
výdatnosť: 15 m2/l, plechová nádoba 0,75 a 2,5 l
2,5 l od 32,49 €

Náradie a pomôcky
brúska na drevo
jemný brúsny papier
štetec
štetec so zmesou prírodných a syntetických štetín
molitanová hubka

 

TEXT: spracované z podkladov firmy PPG DECO SLOVAKIA
FOTO: PPG DECO SLOVAKIA

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 3/2018.