image 75210 25 v1
Galéria(6)

Garfield House: Návrh vetracieho a klimatizačného systému

Partneri sekcie:

Nová budova „Meeting and Conference Venue“ v centre Londýna, ktorá otvorila svoje brány v januári tohto roka, využíva na zabezpečenie absolútneho komfortu najmodernejšie Heat Recovery klimatizácie a vetracie zariadenia.

01 lazovy
02 lazovy
03 lazovy
05 lazovy
06 lazovy

Trojpodlažný Garfield House na rušnej Edgware Road podstúpil celkovú transformáciu, ktorej výsledkom sú architektonicky trendové spoločenské a konferenčné miestnosti slúžiace na prenájom. Spolu je v objekte k dispozícii 22 samostatných konferenčných priestorov rôznych veľkostí s oddychovými zónami a miestami na občerstvenie.

Výsledkom návrhu je atraktívny vzhľad interiéru na konanie čohokoľvek – od široko zameraných veľkých podujatí po semináre a školenia.

Úlohou bolo zabezpečiť, aby sa všetky systémy navrhli v súlade s moderným dizajnom, čo znamenalo použiť priznané kanálové jednotky na stropoch každého poschodia.

V hlavných úlohách dizajn a energetická účinnosť

Zadanie projektu od klienta etc.venues bolo ovplyvnené konštrukčným riešením objektu.

V pôvodnej budove bolo len niekoľko splitových klimatizačných zariadení na prvom a druhom podlaží, na treťom podlaží nebolo nič. Všetky staré zariadenia sa odstránili a začalo sa tvoriť od nuly. Úlohou bolo zabezpečiť, aby sa všetky systémy navrhli v súlade s moderným dizajnom, ktorý vyžadoval klient, čo znamenalo použiť priznané kanálové jednotky na stropoch každého poschodia. V končenom výsledku navrhli architekti spolu so špecializovaným dodávateľom a Mitsubishi Electric Business Solutions Partnerom v UK, spoločnosťou Cool Systems Holdings (ďalej len CS), vetrací a klimatizačný systém, ktorý vytvára nielen príjemné prostredie pre užívateľov, ale vďaka priznaným vzduchovodom a kanálovým fan coilom aj atraktívny vzhľad interiéru na konanie čohokoľvek – od široko zameraných veľkých podujatí po semináre a školenia.

Spoločnosť CS dodala a v rámci každého podlažia nainštalovala Mitsubishi Electric Lossnay jednotky s rekuperáciou tepla na zabezpečenie hygienických požiadaviek na výmenu vzduchu a City Multi R2 Heat Recovery VRF systémy na udržanie tepelnej pohody. V riadiacej miestnosti a kuchyni so špajzami sa nainštalovali splitové systémy pracujúce nezávisle od VRF.

Klimatizačné systémy City Multi R2 (R410A) využívajúce systém obnovy tepla distribuujú prebytočnú energiu z chladenia (a naopak) do miestností, kde je to potrebné. Táto technológia môže viesť oproti konvenčným systémom k úsporám energie až do 30 %. Spolu s nainštalovanými rekuperačnými jednotkami Lossnay (celkový počet 21) od veľkosti LGH-50 RX5 po LGH-100 RX5 určenými na komerčné aplikácie je tak prevádzka objektu vysoko energeticky účinná.

City Multi R2 systémy inštalované v Garfield House sú ovládané centrálnym ovládačom Mitsubishi Electric AG150, ktorý sa môže vzájomné spojiť aj s vetracím systémom Lossnay.

Riadenie

City Multi R2 systémy inštalované v Garfield House sú ovládané centrálnym ovládačom Mitsubishi Electric AG150, ktorý sa môže vzájomné spojiť aj s vetracím systémom Lossnay. Diaľkové ovládanie v miestnostiach sa realizuje prostredníctvom štandardných PAR31-MAA ovládačov s prehľadným a podsvieteným displejom s funkciou denného a týždenného časového riadenia. Senzory PAC-SE41TS sa inštalovali v oblastiach bez diaľkového ovládača. Celá inštalácia je pripravená na spojenie s Mitsubishi Electric Remote Management Interface (RMI), ktorý umožní monitorovanie a ovládanie pomocou inteligentných mobilných zariadení.

Výsledok v praxi

Klient je s konečným výsledkom veľmi spokojný. Systém dobre funguje a zapadá do interiéru budovy, je spoľahlivý, efektívny a poskytuje taký výkon, aký užívatelia vyžadujú.

Garfield House využíva na zabezpečenie absolútneho komfortu najmodernejšie Heat Recovery klimatizácie a vetracie zariadenia.

Garfield House – vetrací a klimatizačný systém
Dátum inštalácie: január 2015
Miesto: Edgware Road, Londýn
Zariadenia:    

  • veľké City Multi R2 Heat Recovery VRF systémy – 3 ks
  • kanálové vnútorné jednotky PEFYP-VMAE – 35 ks
  • jednotky Lossnay LGH RX5 – 21 ks
  • kuchynská jednotka z nehrdzavejúcej ocele – 1 ks
  • centrálny ovládač AG150 – 1 ks

Ing. Martin Lazový
Autor pôsobil v spoločnosti Cool Systems Holdings (Business Solutions Partner spoločnosti Mitsubishi Electric v UK) ako Technical Design Engineer a podieľal sa na návrhu systému objektu. Je bývalým absolventom Katedry TZB SvF STU v Bratislave.

Foto: archív autora

Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.