Zbavme sa ďalšieho tepelného mosta
Galéria(1)

Zbavme sa ďalšieho tepelného mosta

Partneri sekcie:

Nemecký výrobca okenných systémov aluplast predstavuje okenný systém s vysokou úrovňou tepelnej izolácie a efektívnymi nákladmi, vďaka riešeniu s materiálom Ultradur® High Speed (PBT), ktorý BASF vyvinul špeciálne pre túto spoločnosť. Tento sklolaminátom vystužený termoplast nahrádza oceľ, ktorá sa bežne používa v profiloch okenných rámov, čím sa dosahujú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti bez zmeny mechanických vlastností okien. 

Nové profily “ecoline plus” nielen zjednodušujú časovo náročné a drahé postupy pri výrobe okien, ale vážia o 60% menej ako ich predchodcovia s oceľovými výstuhami. Tento inovatívny výrobok predstavil aluplast začiatkom apríla na medzinárodnom veľtrhu “fensterbau/frontale 2008” v nemeckom Norimbergu. Nové okenné profily sú už v predaji a dajú sa spracovávať na bežných zariadeniach.

Tepelná izolácia zvýšená o 20%

Dva ploché pásiky z Ultraduru sú vtlačené do nového okenného profilu, kde nahrádzajú kovový profil, ktorý je obvykle ťažký a zle sa montuje. „Vysoká tepelná vodivosť kovovej výstuhy doteraz používanej v okenných rámoch vždy vytvárala tepelný most,“ vysvetľuje Manfred Wüst, vedúci techniky systémov v aluplast. “Preto sme sa pri hľadaní materiálu, ktorý by spevnil rám okna rovnako, ako keby v ňom bol kov, spojili s BASF. Zároveň sme vyžadovali, aby mal materiál lepšie izolačné vlastnosti a prispieval k vyššej energetickej účinnosti konštrukcie.“

U-hodnota (parameter tepelno-izolačnej kapacity) profilov okenného rámu, v ktorých sú pásky z Ultraduru, sa zvýšila o 20%, a to na 1.1 W/(m2 . K), v porovnaní so štandardným riešením využívajúcim oceľový profil.

PBT nahrádza kov: ľahký, pevný a bezpečne ukotvený

“Vďaka mimoriadnym mechanickým vlastnostiam v širokom rozsahu teplôt, tvarovej stabilite a jeho malej rozťažnosti, tento plast je veľmi vhodný na použitie v profiloch okenných rámov,“ hovorí Dr. Kay Brockmüller z oddelenia vývoja možností využitia v BASF Plastics.

Pásky z Ultraduru sú optimálne umiestnené a trvalo ukotvené v plastových profiloch spôsobom aplikácie – vtláčaním (extrúziou). Ploché plastové pásky tiež zaisťujú, že profily okenných rámov sú o 60% ľahšie, to znamená, že uľahčujú transport a inštaláciu.

Vo svojich nových profiloch pre okenné rámy nahradila spoločnosť aluplast kovovú výstuhu (vľavo: červené) výrazne ľahšími páskami vyrobenými z plastu Ultradur® High Speed (vpravo: čierne) od firmy BASF. Tým sa zvýšila kapacita tepelnej izolácie profilu rámu o asi 20%. Výrobcovia okien sa môžu zbaviť aj náročnej a drahej manipulácie s oceľou.

Výrobcovia okien môžu spracovávať nové profily na ich súčasnom vybavení, bez potreby dodatočných investícií. Firma aluplast vtláča plastové pásky priamo do okenných rámov, čím zbavuje výrobcov okien náročných a drahých postupov pri nákupe, skladovaní a distribúcii a manuálnom spracovaní ocele. „Nový systém nie je určený ako výrobok pre nevyužitú medzeru v sortimente; z dlhodobého pohľadu plánujeme takto vyrábať všetky naše profilové systémy, čím poskytneme našim zákazníkom jasnú konkurenčnú výhodu. Ako prvý začneme na trh dodávať ecoline plus pre náš široký rad profilov IDEAL 4000®,“ vysvetľuje Manfred J. Seitz, majiteľ aluplastu.

Zdroj: BASF Slovensko spol. s r.o.