Galéria(17)

Vidiecky dom, ktorý starne s majiteľmi a vždy im bude vyhovovať

Partneri sekcie:

Írski architekti dostali úlohu vytvoriť návrh vidieckej usadlosti, ktorá bude starnúť so svojimi majiteľmi a časom sa prispôsobovať ich potrebám. Výsledkom je stavba z troch častí – domčekov, pričom každý má inú funkciu.

Starnutie a zvetrávanie ako dôležitý nástroj

Navrhnúť projekt, ktorý bude starnúť so svojimi majiteľmi a vždy sa prispôsobí ich potrebám, bola pre architektov z írskeho štúdia Urban Agency výzva.

„Ako sa dá vymyslieť a realizovať projekt, ktorý sa mení časom, a keď pôjde majiteľ do dôchodku, úplne sa mu prispôsobí? V tomto projekte je starnutie a zvetrávanie dôležitým nástrojom. Je dôkazom toho, ako sa môžu poveternostnými vplyvmi meniť pôvodné stavby,“ vysvetľujú prístup k netradičnému projektu jeho autori. Tak, ako starne človek, starne aj stavba. To však nemusí znamenať, že bude menej kvalitná, menej pôsobivá či menej funkčná.

Rekonštrukcia v rustikálnom štýle s modernými prvkami

Každá časť má svoju funkciu

Stavba pozostáva z troch celkov, každý z nich má inú funkciu. Pôvodný murovaný dom zostal biely, ostatné dva sú pokryté hrdzavým kovom. Nové domčeky prevzali základnú podobu z pôvodného domu. Zo svahu na juhu vystupuje časť, v ktorej je umiestnená spálňa. V druhej časti je integrovaná tradičná vysoká sprcha a kúpeľňa. Obe nové stavby sa dokážu prispôsobiť zmenám podľa potrieb majiteľov.

Zdroj: Paul Tierney

Osvieženie v rustikálnom štýle

Stará budova, v ktorej kedysi bolo všetko, je dnes obývacou izbou s kuchyňou. Rekonštrukcia v rustikálnom štýle s modernými prvkami jej dodala novú sviežu podobu. Pôvodná stavba je otvorená až po strechu, odhaľuje drevený krov a necháva vyznieť stavebný materiál i strešnú konštrukciu.

Zdroj: Paul Tierney

Nová budova spálne prináša vďaka veľkému zaskleniu výhľad na blízke jazero priamo z postele. Najmenšia časť slúži ako hygienické zázemie. Všetky tri časti sú spojené chodbou a ich interiéry majú bielu omietku.

Krásne aj po desaťročiach

Architekti vybrali materiály, ktoré budú krásne aj po desaťročiach. Nové budovy sú vytvorené z betónu vyrobeného priamo na stavenisku a pokryté hrdzavým kovom – v súvislosti s myšlienkou prirodzeného starnutia materiálov.

Zdroj: Paul Tierney

Hrdzavý kov sa často používa aj v záhradníctve, pretože prirodzená hrdzavá patina pristane záhrade a prírodnému prostrediu lepšie ako chladný lesklý kov. Hrdza je dnes teda skôr výhodou ako zlom, ktorému by sme sa mali vyhýbať, samozrejme, ak hovoríme o želanej úprave v staviteľstve.

Zdroj: Paul Tierney
Rustic House v skratke
Architektonické štúdio: Urban Agency
Lokalita: Kerry, Írsko
Plocha: 58 m2
Realizácia: 2018

 

Sabína Zavarská
Foto: Paul Tierney