image 90998 25 v2
Galéria(6)

Ako fungujú mestá? reSITE 2017: In/visible City prinesie svetové architektky, architektov a expertov na infraštruktúru

Partneri sekcie:

Budúcnosť (miest) je ženského rodu: najvplyvnejšie ženské hlasy vo svete architektúry a navrhovania miest sa stretnú v Prahe na šiestej konferencii reSITE 2017: In/visible City o úlohe neviditeľných štruktúr v budúcej podobe miest, ktorá prebehne 22. – 23. júna vo Fóre Karlín v Prahe. Registrujte sa.

FB templates gustafson v2
FB templates Missika
FB templates Speaker Sejima Louvre Lens Museum
resite women invisible city
wastetreatment

Dvojdňová akcia kladie dôraz na medziodborový dialóg a na posilňovanie dôvery medzi mestskými samosprávami, architektmi a súkromným sektorom, bez synergie ktorých sa nezaobíde úspešný a udržateľný rozvoj miest. Šiesty ročník konferencie bude zameraný na neviditeľné i hmatateľné infraštruktúry, ich vplyv na architektúru, rozvoj miest a ekonomické príležitosti – zásadné témy pre Prahu, ktorá stojí pred projektom trasy metra D a redevelopmentom niekoľkých brownfieldov, pre Ostravu, Brno i menšie mestá. Od 21. do 24. júna prebehnú aj akcie pre verejnosť.

Koho stretneme na reSITE
Po dvojročnom snažení prijala pozvanie architektka Kazuyo Sejima, držiteľka Pritzkerovej ceny zo štúdia SANAA. Predstaví svoju nadčasovú a takmer neviditeľnú architektúru, ktorá posúva limity možného – či už ide o kultúrne inštitúcie, alebo o dopravné terminály. Caroline Bos z amsterdamského UN Studia nás ohromí realizáciami dopravných uzlov a prinesie inšpiráciu pre redevelopment jedného z pražských obvodov. Obdivovaná krajinná architektka Kathryn Gustafson sa podelí o svoje geniálne projekty zelených infraštruktúr. Vystúpi Leni Schwendinger, svetová špička dizajnu osvetlenia a zakladateľka NightSeeing™. Svoj koncept predstaví v Prahe po prvýkrát. Španiel Enric Battle zo štúdia Battle i Roig predstaví úspešné rekultivácie skládok a technické infraštruktúry takmer vrastené do krajiny, z Varšavy príde šéfarchitektka Marlena Happach. V programe vystúpia architekt a urbanista Teddy Cruz a Fonna Forman, ktorí dlhodobo študujú dosahy hraničného múru medzi mestami San Diego a Tijuana na komunity, architektúru, ekonomiku a mestský rozvoj. Jedna z hlavných prednášok bude patriť Jeanovi-Louisovi Missikovi, zástupcovi starostu Paríža. Druhý deň konferencie sa uskutoční séria workshopov, napríklad plánovacia zásahová hra Just Add People s Gilly Karjevskou, workshop o potenciáli prevozu HolKa „Luxus pre všetkých“ s expertmi a performermi v jednom z berlínského ZK/U a aj vizualizácie dát so štúdiom Tekja, ktoré je zároveň zastúpené na výstave Big Bang Data v Doxe.

reSITE NightSeeing v Prahe
Prvýkrát sa v Prahe uskutoční NightSeeing™, koncept ktorého autorkou je dizajnérka osvetlenia Leni Schwendinger a ktorý zvyšuje povedomie o úlohe svetla a tieňa v mestách i všeobecne o verejných priestranstvách po zotmení. Formou komentovanej prechádzky dizajnérka sprostredkuje teoretické poznatky, a to spôsobom prístupným najširšiemu publiku i odborníkom. NightSeeing je ochrannou známkou, ktorú vlastní Leni Schwendinger. Počet miest bude veľmi obmedzený, registrujte sa na reSITE.org.

Niečo navyše pre účastníkov
Nebojte sa angličtiny! Ako každý rok bude konferencia kompletne tlmočená do českého jazyka a sprevádzaná pútavými vizuálnymi prezentáciami. Večer bude nasledovať neformálny networking a takzvané bar crawls po špeciálne komponovaných trasách. Účastníci konferencie môžu využiť dopravu zdarma po trase obsluhovanej vlakmi a autobusmi Leo Express. Stačí si pri registrácii vyžiadať voľný lístok.
Členovia ČKA majú výhodu polovičného vstupného (promokód na intranete ČKA), rovnako aj členovia SMOČR.
Dovidenia na reSITE 2017!

www.resite.org