Synagóga Trenčín

Trenčiansku synagógu chcú zrekonštruovať. Židovská obec vyhlásila súťaž

Partneri sekcie:

Stavbu s takmer 110-ročnou históriou opravia vďaka príspevku 898-tisíc eur z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu.

Židovská náboženská obec (ŽNO) v Trenčíne vyhlásila verejnú súťaž na stavebné a reštaurátorské práce pri obnove trenčianskej synagógy. Lehota na podávanie ponúk vo verejnom obstarávaní je stanovená do 13. júna.

Predpokladaná hodnota celej zákazky, ktorá je rozdelená na stavebnú a reštaurátorskú časť, mierne presahuje 640-tisíc eur. „Stavebná časť projektu počíta s opravou a výmenou poškodenej strešnej krytiny, podláh i s novými elektrickými rozvodmi a oknami. Steny v interiéri zreštaurujú a vyčistia od sekundárnych náterov, ktoré prekryli pôvodnú originálnu secesnú maľbu. Toalety prejdú kompletnou renováciou a celý objekt bude zabezpečený,“ približuje rozsah projektu na svojej internetovej stránke trenčianska ŽNO.

Podľa zverejnených súťažných podkladov by stavebná činnosť v historickom objekte mala trvať 32 mesiacov od podpísania zmluvy. Po skončení stavebných prác vznikne v priestoroch synagógy kultúrne centrum.

S orientálnymi prvkami

„Turisti nájdu vo vstupnej hale miesto prvého kontaktu, na ženskej galérii zase čitáreň. Hlavná sála sa stane priestorom, kde sa budú môcť organizovať rôzne kultúrne podujatia. V spolupráci so Židovským kultúrnym inštitútom, ktorý je slovenským partnerom projektu, pribudne v synagóge expozícia židovskej kultúry,“ dopĺňa ŽNO informácie o projekte.

Trenčianska synagóga patrí k najzaujímavejším stavbám svojho druhu na Slovensku. Stavba s byzantskými a maursko-orientálnymi prvkami je situovaná na Štúrovom námestí na mieste starej drevenej synagógy z 18. storočia. Postavili ju podľa projektu architekta Richarda Scheibnera a slávnostne posvätili v septembri 1913.

SITA