image 92596 25 v2
Galéria(20)

Starý dom v novej podobe s kamennou fasádou a „čipkovaným“ tienením

Partneri sekcie:

Srbskí architekti zo štúdia Modelart Arhitekti sa netaja tým, že ich práca je založená na neustálom skúmaní a experimentovaní vo všetkých fázach projektu. Architektúru považujú za proces, ktorý sa nekončí realizáciou, ale pokračuje počas celej životnosti zariadenia a komunikuje s užívateľmi. Vytvárajú unikáte inovatívne riešenia, ktoré sa odchyľujú od štandardných foriem a konvenčných návrhov. Toto je najnovšia rekonštrukcia z dielne zakladateľov štúdia, ktorými sú Dejan Mitov, Jelena Mitov a Krsto Radovanović.

aksonometrija
house in smilovci 01
house in smilovci 02
house in smilovci 03
house in smilovci 05
house in smilovci 06
house in smilovci 08
house in smilovci 10

Tiché prírodné prostredie

Prvoradé, čo architekti pri návrhu rekonštrukcie a rozšírení starého rodinného domu a jeho premene na víkendový domček riešili, bolo využitie existujúcich lokálnych výhod – prírodného a zastavaného prostredia. Pozemok so starým domčekom sa nachádzal v slabo osídlenej lokalite, na úpätí pohoria Stara Planina a neďaleko jazera. Krásne a tiché prostredie nebolo vhodné rušiť, to však neznamená, že by premena domu musela byť nenápadná a nudná.

Vymenili strechu, dom rozšírili do záhrady

Starý dom bol síce konštrukčne zachovaný, ale funkčne nespĺňal potreby majiteľov – bol malý a dispozícia tiež neposkytovala potrebné pohodlie pre moderný život. Bolo ho potrebné rozšíriť a prispôsobiť. Okrem výmeny starej strešnej konštrukcie a rozšírenia budovy smerom do záhrady bolo potrebné upraviť aj terén pri vstupe na pozemok, tiež v záhrade.

Súkromie v podkroví

Dom je po vydarenej rekonštrukcii funkčne rozdelený na spoločenské prízemie, ktoré tvorí obývacia izba, kuchyňa a jedáleň s terasou, a súkromné vrchné podlažie – podkrovie s troma spálňami a kúpeľňou.

Do domu sa vchádza zo severnej strany, južná strana je obohatená o terasu, ktorá spája interiér s exteriérom a vďaka šikovnému mobilnému tieneniu ponúka bohaté využitie prakticky počas celého roka. Podľa potreby si môžete časť panelov otvoriť a spojiť priestor so záhradou alebo naopak – uzavrieť ho.

Špeciálny vzor ćilim vytvára stále sa meniacu hru svetla a tieňov

„Časti, v ktorých bol dom rozšírený, sú obložené kamennými dlaždicami z miestneho lomu. Vrchné podlažie je čiastočne pokryté drevenými doskami, čím dochádza k interakcii so štítmi na okolitých domoch, ktoré sú zvyčajne pokryté drevom. Na vonkajšej strane terasy sú mobilné perforované panely s funkciou slnečnej ochrany.

Perforované panely vznikli vďaka digitálnemu dizajnu, vzor na nich odkazuje na tradičné koberce z východného Srbska (ćilim). Týmto spôsobom vzniká hra svetla a tieňov, čím sa vytvárajú rôzne svetelné efekty na vnútorných plochách,“ vysvetľujú špeciality rekonštrukcie samotní architekti.

Rekonštrukcia domu v Smilovci v kocke

Architektonické štúdio:    Modelart Arhitekti
Hlavní architekti:    Dejan Mitov, Jelena Mitov, Krsto Radovanović, Bojan Mitov
Digitálny dizajn:    Marko Vučić, Digital Design Center
Lokalita: Smilovci, Srbsko
Rok ukončenia: 2017
Hrubá zastavaná plocha: 111 m2

House in Smilovci from Modelart Arhitekti on Vimeo.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Stefan Ivković