ASB Architektúra Rodinné domy Nízkoenergetické domy

Nízkoenergetické domy

Partneri sekcie:

Na prvý pohľad pôsobí subtílne, možno až vratko, ako si tak visí nad údolím na dvoch konzolách. Ak však zastihne turistov pri výšľape v talianskych Alpách nepriaznivé počasie, určite ihneď pochopia, že tento jednoduchý bivakový prístrešok s hliníkovým plášťom ponúka bezpečie a pokoj.

Lenka Zemanová -

V Loděnici u Berouna dokončili pred štyrmi rokmi krásny moderný dom. Ako sa nám už na začiatku stretnutia zverili investor pán Martin Štýber a jeho žena pani Simona Fridvalská, so stavbou domu začali preto, že dovtedy žili oddelene a chceli spoločný domček, spoločnú strechu nad hlavou, plánovali rodinu. Dnes v dome žijú spoločne s dvojročným synom Vaškom.

Tajomstvo nízkoenergetickosti InovaDomov spočíva v opláštení oceľovej konštrukcie stavebnými doskami, ktoré sa inštalujú sendvičovým systémom. Sú odolné a vyrobené z ekologických materiálov. Izolácia umožňuje efektívne zateplenie, ktoré majiteľom ušetrí až 70 % energií potrebných na prevádzku domu. 

Mať vlastný dom je azda snom každého z nás. Keď už sa ale rozhodneme pre jeho realizáciu, zistíme, že sme vkročili do vôd plných rozmanitých druhov materiálov, stavebných postupov aj technológií. Naša slovenská povaha nás zvádza, aby sme sa riadili tradíciou. Na druhej strane, čo je moderné, vzniklo vo väčšine prípadoch ako inovácia a vylepšenie niečoho už existujúceho.

Energetická hospodárnosť budov je v súčasnosti najčastejšie diskutovanou témou medzi stavebnými odborníkmi v rámci trvalo udržateľného rozvoja. Legislatívne zmeny si vyžadujú zvyšovanie energetických štandardov budov, pričom zásadnú úlohu hrá zateplenie domov. Expandovaný polystyrén (EPS) vďaka svojej nízkej hmotnosti a tepelnoizolačným vlastnostiam má v tejto oblasti významné postavenie.

Vybrať si kvalitný komín do nízkoenergetického domu nie je vôbec ťažké. Mnohí pri výbere dávajú prednosť lacnejším alternatívam, ktoré nie sú pre nízkoenergetický dom vhodnou voľbou. Stačí si vybrať Schiedel Absolut a problém, aký komín do nízkoenergetického domu, máte vyriešený!

V dnešnej modernej dobe si výstavba rodinného domu vyžaduje optimálny spôsob stavby z hľadiska ekonomického, technologického i ekologického. Nájsť riešenie bez kompromisov tak, aby spĺňalo všetky tieto kritéria, nie je jednoduché. Inovatívny konštrukčný systém Lindab Construline však prináša revolučný spôsob výstavby rodinných domov s prívlastkom nízkoenergetický.

Pri navrhovaní nízkoenergetických a pasívnych domov musia stavebné materiály spĺňať náročné kritériá. Rovnako je to aj v prípade komínovej sústavy. Ak chcete dopriať vášmu novému domovu najvyššiu kvalitu vykurovania, komínová sústava Schiedel Absolut je určená práve pre vás!

Nízkoenergetický dom na Prahe 6 vznikol na základe kompletnej prestavby a výrazného rozšírenia dvojdomu zo šesťdesiatych rokov 20. storočia. Klient kúpil polovicu domu vo veľmi zlom stave na svahovitom pozemku so zaujímavým výhľadom na severnú časť Prahy. Zadanie bolo takéto: vytvoriť moderný dom s dvoma bytmi, ktorý bude po technickej a energetickej stránke maximálne úsporný.

Odovzdávanie tzv. ekologických Oskarov v ČR za rok 2012 sa skončilo víťazstvom jedinečného projektu. O prvenstvo sa bojovalo opäť v siedmich kategóriách: Zem, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil, pričom celkovo sa do súťaže zapojilo 165 súťažiacich. Víťazom v kategórii Kutil a zároveň absolútnym víťazom sa stal Bohumil Lhota so svojím ekologickým domom do extrémnych podmienok.

Pri slovnom spojení modulový systém v spojitosti s navrhovaním rodinných domov si každý predstaví ťažkopádnu stavbu pravouhlých tvarov bez nápadu a invencie. Ak však s týmto princípom spojíme výhody nízkoenergetickej stavby a nekončiaci rad možností realizácie, objavíme vynikajúci projekt.

Na pražskom veľtrhu Drevostavby (február 2013) bol slávnostne predstavený nový dom Futura Neo, ktorý prináša progresívnu architektúru, energetickú úspornosť, logiku vnútorného usporiadania a dostatok úložných priestorov. To všetko na necelých 100 m2 úžitkovej plochy.