image 99085 25 v1
Galéria(18)

Rekonštrukcia malého bytu: Industriálny štýl môže byť harmonický a príjemný

Zoborovská ulica v Prahe je charakteristická secesnými stavbami. V podkroví jednej z nich sa nachádza neveľký byt, ktorý prešiel rekonštrukciou architektky Ivany Šustrovej. Vznikol príjemný harmonický priestor s točitým schodiskom a fascinujúcim výhľadom z terasy, ktorá nadväzuje na spálňu.

byt zborovska 01
byt zborovska 02
byt zborovska 03
byt zborovska 04
byt zborovska 05
byt zborovska 06
byt zborovska 07
byt zborovska 08

Byt v podkroví secesného domu v Prahe je dispozične riešený ako 2 + kk. Architektka výrazne nemenila pôvodnú dispozíciu – nakoniec, pri dvojpodlažnom byte s týmito rozmermi to prakticky ani nie je možné.

Vybúraním malej kúpeľne a kozuba na poschodí však bolo možné rozšíriť obytnú plochu a vytvoriť príjemnú spálňu s terasou.

Základné požiadavky – presvetliť, zjednotiť
„V byte pôvodne bolo masívne schodisko a kazetová MDF podlaha. To všetko sme museli vybúrať. Majitelia požadovali byt presvetliť, zjednotiť a dispozične vhodne upraviť. Tiež viac prepojiť s terasou. Keďže byt je určený na krátkodobý prenájom, nebolo treba riešiť väčšie úložné priestory,“ vysvetľuje svoj postup Ivana Šustrová.

Dispozícia sa nemenila, ale bolo čo robiť
Napriek tomu, že sa dispozícia prakticky nemenila, boli potrebné početné stavebné práce. Zahŕňali búranie, úpravu rozvodov elektroinštalácie, výmenu podlahy, podhľady, demontáž schodiska a vstavieb.

Priestor (nielen) opticky zväčšilo subtílne točité schodisko s oceľovou podestou. Pôvodne tu stálo masívne dvojramenné schodisko. Aj terasa bola vybavená novým povrchom a elektroinštaláciou. V byte vznikli nové úložné priestory.

Celkový koncept jednoduchého industriálneho interiéru je doplnený repasovaným retro nábytkom, ktorý priestor zútulňuje, rovnako aj hojne použité drevo.

Hra industriálneho štýlu s repasovaným nábytkom, farbami a drevom
Harmonizujúca farebná kombinácia dreva, sivej, bielej a čiernej je v kuchyni doplnená svetlomodrou farbou obkladačiek. Podobná farba i vzor sa nachádzajú na sivomodrom koberci pri gauči.

Atmosféru okrem čierneho kovového točitého schodiska vytvára stena plná moderných pestrofarebných obrazov, ktorá má sivomodrú maľovku. Hru sivej a modrej nájdeme aj na obraze od Martina Feriho v spálni, kde dominuje drevo a jeho hnedá farba.

V rovnakej farebnosti sú riešené aj závesy. Ak ich odostriete, naskytne sa vám skrz terasu výnimočný pohľad na stovežatú. Vyjdete na terasu a máte Hradčany a Petřín ako na dlani.

Byt Zoborovská v skratke
Architektonické štúdio: Ivana Šustrová – DESIGNIST
Interiérový dizajn: Erika Táborská
Realizácia: 2016
Lokalita: Praha, ČR
Podlahová plocha: 84 m2

Sabína Zavarská
Foto: Tomas Dittrichň