Emonika City Centre v Ľubľane
Galéria(5)

Emonika City Centre v Ľubľane

Multifunkčný komplex prichádza aj do slovinskej metropoly. Uplynulý mesiac sa získaním búracieho povolenia začalo s výstavbou Emonika City Centre, ktoré na ploche približne 200 000 metrov štvorcových prinesie priestory pre obchody, administratívu, luxusné bývanie a zábavu. Súčasťou bude aj biznis hotel, a najmä výškové budovy, ktoré navrhol medzinárodne uznávaný architekt Helmut Jahn. V susedstve Emoniky vyrastie aj nová autobusová a železničná stanica.


Názov Emonika sa odvíja od starorímskeho mesta Emona, ktoré bolo dávnym predchodcom Ľubľany. Aj preto investor prichádza s týmto projektom, ktorý má „osviežiť centrum metropoly a vytvorí v ňom nové a príťažlivé zákutia“ priamo do centra mesta.

Akýmsi signálnym bodom v kompozícii celého centra je nepochybne Emonika Business Tower, ktorú navrhol spomenutý Helmut Jahn. Tento pôvodom nemecký architekt sa stal svetovo uznávaným autorom a počas 35 rokov svojho pôsobenia v Spojených štátoch ovplyvnil svojou tvorbou americký stavebný vývoj. Jeho konštrukcie sú nezameniteľnou architektúrou s výraznou skleneno-oceľovou materiálovou bázou. Jahn sa špecializoval na návrhy výškových budov a mrakodrapov, ktoré sa stali vzorom postmoderny. Okrem berlínskeho Sony Centra je v Európe azda najznámejšou stavbou jeho Messeturm vo Frankfurte nad Mohanom, ktorá dostala ľudový názov Ceruzka.

Aj Emonika Business Tower nesie vo svojom výraze i konštrukcii všetky atribúty „jahnovského“ rukopisu. Bude mať 27 poschodí, ktoré sa premietnu do 100 metrov výšky a 27 000 štvorcových metrov prenajímateľnej plochy. Hoci je administratívne ladená Business Tower súčasťou Emoniky, obsahuje aj črty autonómnosti, zdôraznené vlastným vchodom, nezávislým od vstupu do obchodnej a zábavnej časti. Druhá veža od Helmuta Jahna má 17 poschodí (výška 60 m) a ponúkne 90 luxusných apartmánov s rozlohou od 50 – 160 m2. Súčasťou tejto rezidenčnej stavby je 24-hodinová recepcia a nepretržitá strážna služba.

Nové mestské centrum rozšíri svoju pôsobnosť aj o biznis hotel renomovanej medzinárodnej hotelovej siete a v oblasti logistiky pre verejnosť sa pripravuje aj výstavba modernej autobusovej a železničnej stanice. Projekty naznačujú rozľahlé staničné priestory s množstvom prirodzeného svetla, dostatok parkovacích miest a v neposlednom rade jednoduchú prevádzku, v ktorej sa ľudia okamžite zorientujú.

Podľa marketingovej manažérky ľubľanského projektu Mateji L. Nacevskej by sa s výkopmi Emonika City Center malo začať na jar budúceho roku.

Emonika City Center
Miesto: Ľubľana, Slovinsko
Investori: TriGranit Development Corporation, Slovenské železnice
Architekti: HOK International (Londýn), Murphy&Jahn (Chicago)
Celkové investície: 250 mil. EUR
Začiatok výstavby: 3/2009
Koniec výstavby: koniec roka 2010
Zastavaná plocha: 231 855 m2
Z toho:
Obchody, priestory pre zábavu / Shopping, entertainment area: 60 000 m2
Administratíva / Business area: 27 000 m2
Zvyšok plochy sú byty / residential, hotel

(pet)
Vizualizácie: TriGranit Development Corporation