image 91779 25 v1
Galéria(8)

Doprajte si štýlovú kuchyňu

Partneri sekcie:

Kuchyňa je nepochybne miestom, kde sa stretáva celá rodina, a zároveň kusom najdôležitejšieho nábytku v byte či dome. Trávime v nej najviac času, preto je dôležité vybrať si jej prevedenie a kvalitu tak, aby vyhovovala všetkým našim predstavám a požiadavkám.

2014 1
DSC 0028
DSC 0499
exterier retus
IMG 6126
merito kuchyna
merito kuchyna 2

Vhodná kuchynská linka je neodmysliteľnou súčasťou každej kuchyne. Okrem toho, že slúži na varenie, ponúka aj dostatok úložného priestoru. „Každá kuchyňa si vyžaduje iné rozmiestnenie kuchynskej linky. Predajca musí preto ku každému návrhu pristupovať osobitne a toto rozloženie navrhnúť čo najvyhovujúcejšie,“ hovorí Ing. Juraj Šaržík, projektant a dizajnér kuchynského nábytku. Pri kúpe kuchynskej linky treba myslieť na to, ako bude uložená v konkrétnom priestore.

Návrhy by sa preto mali vypracovávať individuálne s ohľadom na veľkosť a tvar danej miestnosti. Vhodná kombinácia farieb je samozrejmosťou a celkovo dotvára príjemný dojem. Pokiaľ nepatríte k milovníkom extravagancie, voľte radšej neutrálne farby, ktoré vás ani po rokoch neomrzia. Pri výbere je dôležité myslieť na to, že kuchynská linka bude slúžiť dlhé roky a nekupuje sa len na rok či dva.

Nechajte si poradiť od odborníkov

Zabúdať netreba na osvetlenie pracovných plôch a vnútorných priestorov linky, ktoré sú výrazným pomocníkom najmä vo večerných hodinách. Chýbať nesmú ani praktické spotrebiče, ktoré by mali byť moderné a zároveň funkčné. Dnes už nie je nič výnimočné, že práve spotrebiče výrazne dotvárajú celkový dizajn kuchyne. Ideálnym riešením je nechať si poradiť od špecialistov.

Štýlové kuchynské linky značky Sanas či Merito nájdete napríklad v novootvorenom nákupnom centre STYLA, ktoré sa nachádza na bratislavských Zlatých pieskoch. K dispozícii sú vám ochotní a školení odborníci, ktorí vám pomôžu nájsť kuchynskú linku presne podľa vašich predstáv.

„Dôležitou požiadavkou našich klientov je aj jednoduchá údržba povrchov kuchynskej linky, či už ide o dvierka, vnútorné priestory, alebo pracovné plochy. Zákazníci vyhľadávajú kvalitné kovanie s plnovýsuvnými systémami s tichým dojazdom výsuvov a dvierok s dlhou životnosťou, ktoré sú väčšinou už automaticky započítané v základnej cene,“ vysvetľuje Ing. Šaržík, odborný predajca Kuchyne Sanas.

Súhra farieb a materiálov je dôležitá

Keďže čím ďalej, tým viac Slovákov uprednostňuje prepojenie obývacej a kuchynskej časti, je dôležité, aby jednotlivé prvky spolu ladili. Väčší otvorený priestor umožňuje aj viac variantov jeho vyskladania. „Veľmi žiadané sú ostrovčekové riešenia s integrovaným stolovaním. Kladie sa väčší dôraz na dizajn, detaily a povrchové úpravy. Funkčnosť je samozrejmosťou,” objasňuje architekt Ing. Šramatý z Merito Bratislava.

Aj tu však platí staré známe, že peniaze hrajú dôležitú úlohu. „Veľmi častým kritériom pri výbere je finančný rozpočet, ktorý má zákazník na kuchyňu vyhradený. Tomu sa potom prispôsobuje konečné riešenie a hľadajú sa kompromisy,“ hovorí architektka Ing. Viera Kucharovičová z Merito Bratislava.

Najvhodnejší čas na výmenu starej kuchynskej linky za novú je vtedy, keď je materiál ošúchaný a mechanizmy už neslúžia tak, ako by mali. Často sa však stáva, že aj kuchyňu, ktorá pôsobí na pohľad ako úplne zachovalá, takmer nová, chce zákazník vymeniť za novší model.

„Spravidla za 15 – 20 rokov model, takpovediac, morálne zastará, mení sa farebnosť, ktorá je práve trendová, a aj keď je kuchyňa plne funkčná a bezchybná, žiada sa ju vymeniť, nakoľko je už nemoderná,“ uzatvára tému Ing. Kucharovičová. Na trhu sú už preto dostupné aj modely navrhnuté v nadčasovom štýle, farebnosti a povrchoch, ktoré budú stále aktuálne.