Čierny dom – architektov inšpirovala zámocká záhrada

Starší pár sa rozhodol odsťahovať z historického domu z 15. storočia do domu snov. Ten si naplánovali vo vlastnej záhrade. Poloha v srdci očarujúcej krajiny anglického Kentu určila tvar aj celkový vzhľad domu. Čerpá inšpiráciu z historických aj moderných budov v Kente. Výsledkom je Black House, o ktorom architekti hovoria ako o sérii dramatických zážitkov intenzívne prepojených s exteriérom.

Okolo centrálneho nádvoria

Architekti zo štúdia AR Design Studio, ktorí návrh domu realizovali, sa nechali inšpirovať topografiou a stavebnými prvkami lokality. Výsledkom je stavba zložená z piatich hranolov – blokov, ktoré sú zoskupené okolo centrálneho nádvoria. Jednotlivé bloky sa odlišujú funkciami, ale každý je intenzívne prepojený s exteriérom.

Centrálne nádvorie, okolo ktorého sú umiestnené, dodáva do interiéru denné svetlo a zároveň vytvára chránený súkromný priestor. Všetky bloky sú k nemu orientované zasklenou stenou. Nádvorie ponúka možnosť posedenia, nachádzajú sa tu abstraktné sochy, stromy a jazierko.

Black House 6

Black House 2
Black House 3
Black House 4
Black House 5
Black House 6
Black House 7
Black House 8
Black House 9

Séria jedinečných zážitkov

„Plávajúca forma a spôsob, akým sú bloky Čierneho domu zoskupené, vznikli na základe inšpirácie zámockou záhradou Sissinghurst, ktorú považovala za súčasť svojho domova spisovateľka a poetka Vita Sackville-West. Zámocká záhrada je rozdelená a každá z jej častí ponúka jedinečný zážitok. To sme chceli preniesť aj do stavby domu. Spojenie priestorov a celý dizajn domu s okolitými záhradami možno celistvo vnímať len z centrálnej vežičky,“ približujú autori projektu.

Black House 16

Každý detail má funkčné zdôvodnenie

Dom so štyrmi spálňami má mnoho funkčných detailov. Napríklad, jedna časť je konzolovito vysunutá nad nižšie položenú príjazdovú cestu. Tak vznikol priestor na kryté parkovanie áut. Vstup do domu je vsadený doprostred celku a prechádza krížom až na druhú stranu, kde sú schody vedúce dole k parkovaciemu státiu a garáži. Garáž je ako jediná miestnosť na úrovni suterénu.

Black House 11

Slnko, vzduch a výhľad

Všetky miestnosti ťažia z veľkorysých zasklení. Spojená kuchyňa s jedálňou je orientovaná na východ, aby zachytila ranné slnko, poskytuje výhľad na vinohrady a sad. Nadväzuje na ňu terasa. Z obývacej miestnosti je výhľad na bazén včlenený do záhrady.

Pri bazéne sa nachádza domček na oddych s hygienickým zázemím. Spálne poskytujú súkromie vďaka orientácii k lesu. Každá má vlastné hygienické zázemie. Tri sú prakticky totožné, štvrtá je najväčšia – s vaňou a šatníkom.

Black House 13

Výhľadová vežička

Jeden z blokov tvorí tehlovú vežičku, je to jediná časť, ktorá má dve podlažia. Na prízemí sa nachádza najväčšia spálňa – nočný priestor domácich. Schody do „vežičky“ architekti poňali v kontrastnej čierno-bielej kombinácii a spredu ich rámuje tehlový múr.

Na prvom podlaží je oddychová miestnosť s pohodlným sedením a krásnym výhľadom na celý areál domu. Len z tohto miesta sa dajú vidieť a pochopiť všetky súvislosti stavby a exteriéru ako celku.

Black House 18

Z každej strany iná záhrada

Významnou súčasťou stavby je záhrada, respektíve niekoľko záhrad, ktoré obklopujú dom. Niekoľko preto, že každá je iná. Cieľom krajinárskeho architekta bolo v záhradách zachytiť časť okolitej krajiny a známych veľkých záhrad, preto sú hotovým umeleckým dielom.

Nielen vďaka veľmi starostlivému výberu rastlín, ale aj ich úprave a rozmiestneniu. V jednej časti exteriéru sa nachádza bazén. Čierne drevené obloženie domu nadväzuje na tradičné čierne domy v oblasti.

Spoluprácu s klientmi – majiteľmi nevšedného domu – architekti zhrnuli slovami: „Keď pracujete s takými milými ľuďmi, výsledkom musí byť fantastický dom.“ Nečudo, pár nemá ďaleko od architektúry a dizajnu. Investícia na výstavbu domu vrátane projektu predstavuje približne 1 260 560 eur.

Black House 8

Black House v skratke
Architektonické štúdio: AR Design Studio
twitter.com/ARDesign_Studio, www.instagram.com/ardesignstudio/
Lokalita: Kent, Anglicko
Celková plocha: 400 m2
Projekt: 2015
Realizácia: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Martin Gardner, www.martingardner.com