Cassovar v službách mesta
Galéria(5)

Cassovar v službách mesta

Polyfunkčný komplex Cassovar zdedil svoj názov po jedinom košickom pivovare, v ktorom sa ešte pred 15 rokmi varilo pivo. Dvojhektárový pozemok, na ktorom pivovar stál, však už onedlho nadobudne novú funkciu. Areál susedí s historickým jadrom mesta na mieste terénneho zlomu, ktorý vymedzuje Staré a Nové Mesto. Jedinečnosť mu prepožičiava Kaplnka sv. Floriána, historické fasády budov zo začiatku minulého storočia a rozsiahle podzemné klenbové priestory. Neprehliadnuteľným je aj 60 metrov vysoký komín, ktorý je viditeľný už z diaľky. Podlažná plocha 80 tisíc m2 sa využije na bývanie, služby kongresového hotela, administratívu a obchod.

Bývanie „à la Košice“

Vo východnej časti areálu bude situovaný bytový dom. Priestory bytov v rozmedzí od 60 do 200 m2 ponúknu variabilné riešenia dispozície podľa individuálnych požiadaviek budúcich obyvateľov. V parteri nájdu obyvatelia občiansku vybavenosť a vo vnútri bloku zázemie s rekreačnou zeleňou. Garáž bude situovaná v podzemí a pre každú bytovú jednotku ponúkne až dve státia. Bytové domy výškovo nepresiahnu 7 nadzemných podlaží.

Prechodné bývanie so štyrmi hviezdičkami…

Štvorhviezdičkový hotel architekti navrhli ako deväť- až jedenásťpodlažný objekt s kapacitou 280 lôžok. V rámci areálu ho situovali do jeho južnej časti. Prvý košický kongresový hotel ponúkne svojim návštevníkom pestrú vybavenosť aj priamo v areáli Cassovaru. Realizáciou tohto hotela investor prispeje ku skvalitneniu hotelových služieb v meste i po kvantitatívnej stránke.

… a sídla veľkých spoločností

Administratívne centrum bude obsahovať prenajímateľné kancelárie pre reprezentatívne sídla spoločností a jeho kapacita bude 800 až 900 pracovných postov. Podnož administratívnej časti komplexu budú tvoriť dve nadzemné podlažia vybavenosti, na ktorých spočinie trojica 6-podlažných celkov prepojených 7-podlažným objektom. Jeho konečná podoba, rozsah a priame prepojenie s komplexom zariadení a služieb sa tvorí na základe požiadaviek budúceho klienta.

Dostupný Cassovar

Priestranné námestie, vymedzené administratívnym celkom, z východu bytovým domom, z juhu hotelom a zo západu kongresovým centrom, tvorí centrum komplexu Cassovar. Okrem centrálneho námestia budú spoločným menovateľom niekoľkých objektov aj zelené strechy.

Komplex sa vhodne začleňuje do dopravnej infraštruktúry mesta. Projekt počíta s vytvorením 1100 podzemných parkovacích miest. Lokalita disponuje optimálnymi parametrami dostupnosti všetkých druhov dopravy vrátane pešej. Dostupnosť komplexu Cassovar umožní užívateľom po 10 minútach chôdze dosiahnuť historické srdce mesta – Dóm sv. Alžbety. A za rovnaký čas dôjsť na Staničné námestie s autobusovou a železničnou stanicou.

Názov : Komplex Cassovar
Miesto: Floriánska ul., Košice-Staré Mesto
Investor: Global Group, a. s., Bratislava
Architekti:
Ing. arch. Miroslav Marynčák
Ing. Katarína Tkáčová
Ing. arch. Michal Žoffčák
Celková podlažná plocha obytného celku: 23 300m2
Počet bytov: 100
Počet parkovacích miest: 250
Celková podlažná plocha hotelového a kongresového komplexu: 32 100 m2
Celková plocha administratívneho celku: 26 300 m2
Začiatok realizácie: I. polrok 2007
Ukončenie realizácie: koniec roku 2010
Odhadované náklady: 1,5 až 2 miliardy Sk
   

(lh)
Vizualizácie: Global Group, a. s.