V prvých etapách projektu sú už nasťahovaní prví obyvatelia
Galéria(19)

Bytový dom STEIN2

Areál bývalého pivovaru Stein ožíva. V dlhoočakávanom projekte v Starom Meste sú dokončené dve etapy bytovej časti, ktorú developuje YIT Slovakia. Ďalšie etapy bytovej časti sú pred dokončením. Podarilo sa naplniť očakávania?

Očakávania sa týkali zmysluplného využitia starých priemyselných stavieb, ktoré sa z hlavného mesta rapídne vytrácajú a stráca sa tak aj samotná pamäť daného miesta. Zmena pôvodného objektu pivovaru nebola jednoduchá, ale výsledok je kvalitný. Na tomto mieste sa budeme venovať najmä bytovej časti, ktorá vhodne rozširuje možnosti bývania v centre mesta, a to nielen vo svojej funkčnej náplni, ale aj svojou estetickou hodnotou.

Architektúra čerpá energiu zvnútra

Architektúra obytného projektu vychádza z industriálnej poetiky miesta a citlivo reaguje na existujúce prvky okolitej zástavby. „Projekt STEIN2 sa neuzatvára do seba,“ približuje autor konceptu Ing. arch. Ivan Kubík. „Vo vnútri len čerpá energiu, aby sa navonok prezentoval ako kultivovaný partner bývalej Steinerky a okolia, ktoré je príkladom prirodzenej mes­tskej blokovej zástavby.“

A realita mu dáva za pravdu. Dokončené bytové etapy vhodne nadväzujú na blokovú zástavbu v okolí Krížnej, Radlinského, Legionárskej, Záhradníckej a Karadžičovej ulice. Výška objektov do šesť, osem a v štvrtej etape do deväť podlaží rešpektuje okolité bytové domy. Na lokalitu a jej industriálnu minulosť nadväzuje „tehličkovými“ obkladmi na rôznorodej fasáde od Blumentálskej ulice a tiež využitím kamenného obkladu a rímsy z pôvodného objektu na bytovom dome susediacom s kancelárskou časťou.

Vonkajší výraz architektúry dotvára aj pohľadový betón, ale aj členenie priestoru v parteri administratívnej budovy veľkými zasklenými plochami. Nárožia budovy zdobia panely z predkorodovanej ocele, ktoré takisto pripomínajú priemyselnú minulosť miesta. Pri novej zástavbe sa vyníma veža funkcionalistického evanjelického kostola od Michala M. Harminca na Legionárskej ulici.

Pohľad na novostavbu STEIN2 z Blumentálskej ulice
Pohľad na novostavbu STEIN2 z Blumentálskej ulice |
Bytový dom STEIN2
Výhodou projektu je vlastný dvor plný zelene
Byty s oknami do Blumentálskej ulice
Rezidenčný komplex dosiahne svoju finálnu podobu v lete 2019
Pohľad na novostavbu STEIN2 z Blumentálskej ulice
V prvých etapách projektu sú už nasťahovaní prví obyvatelia
týlová vstupná chodba v trojizbovom prezentačnom byte
Jedálenský kút a obývačka v štvorizbovom prezentačnom byte

Napojenie na dopravu

Z územia budú mať noví obyvatelia všade blízko vďaka napojeniu na hustú sieť verejnej dopravy, cyklo­trás a chodníkov. „Veľkou výhodou sú široké možnosti ekologickej dopravy v okolí, chceme preto podporiť budúcich majiteľov, aby využívali početné zastávky mestskej hromadnej dopravy alebo sa po meste pohybovali pešo či na bicykli,“ vysvetľuje Milan Murcko, generálny riaditeľ spoločnosti YIT Slovakia.

Rezidentom vlastniacim automobil zas život uľahčí podzemná garáž, v ktorej si môžu zakúpiť vlastné parkovacie miesto. V spolupráci so ZSE vybuduje YIT aj novú nabíjaciu stanicu na elektromobily. Dopravný uzol Račianske mýto a ďalšie dopravné tepny sú vzdialené do 5 minút chôdze. Historické centrum je dostupné pešo do 10 minút.

V bezprostrednej blízkosti STEIN2 je pestrá občianska vybavenosť – obchodné centrá a tržnica, služby, školy, parky, kostoly, poliklinika a centrá kultúry. Obchodné priestory situované v projekte zas ponúknu drobné obchody a služby priamo vo dvore. Aj preto je STEIN2 určený ľudom, ktorí uprednostňujú mestský život.

Výhodou projektu je vlastný dvor plný zelene
Výhodou projektu je vlastný dvor plný zelene |

Vzduchotechnika a tepelná izolácia

Spoločnosť Klimak, s. r. o., sa podieľala na realizácii bytového projektu STEIN2, ktorý je úspešným pokračovaním vzájomnej spolupráce s developerom YIT. „Realizácia vzduchotechniky a chladenia prebiehala v 5 etapách a tvorila ju hlavne montáž vzduchotechnického potrubia na hygienické vetranie bytov, vetranie chránených únikových ciest, chodieb a vetranie podzemných garáží,“ približuje Ing. Ľubomír Belovič, manažér obchodného oddelenia v spoločnosti KLIMAK, s.r.o.

„Z pohľadu čoraz väčšieho záujmu zo strany budúcich majiteľov bytov o chladenie projekt uvažoval s predprípravou pre všetky realizované byty. Pri predpríprave chladenia bolo potrebné vyriešiť problém s koncovými prvkami v interiéri ako aj v exteriéri, kde je nutné prestup potrubí vyriešiť aj z pohľadu tepelného mosta vo fasáde. To musí byť pri aktuálnych prísnych tepelnotechnických požiadavkách vyriešené správne pri dodržaní požiadaviek architekta. Následne mal každý majiteľ formou klientskej zmeny na výber z viacerých vyhotovení vnútorných nástenných jednotiek od spoločnosti Daikin. Vetranie samotných bytov je zrealizované ako podtlakové formou dvojotáčkových radiálnych ventilátorov s prívodom čerstvého vzduchu cez fasádne štrbiny. Z pohľadu vzduchotechniky má každý byt zrealizovanú aj predprípravu na odvetranie kuchyne. Napriek pomerne jednoduchému riešeniu profesií TZB sme sa snažili pre budúcich majiteľov vytvoriť popri dobre zvládnutej architektúre aj príjemné vnútorné prostredie.“

Tehličkový obklad na fasáde nadväzuje na industriálnu minulosť lokality
Tehličkový obklad na fasáde nadväzuje na industriálnu minulosť lokality |

V rezidenčnom komplexe STEIN2 je kvalitná tepelná izolácia fasády a stropov podzemnej garáže. „Použité sú minerálne dosky Knauf Insulation FKD S Thermal, ktoré sú vyrobené z prírodného materiálu, teda z vlákien minerálnej vlny, a zabezpečujú tak vyšší štandard akustickej izolácie z exteriéru,“ hovorí aplikačný manažér firmy Knauf Insulation Vladimír Beňo.

„Zvyšujú aj požiarnu ochranu objektu, lebo kontaktné zateplenie z minerálnej vlny je nehorľavé, s triedou reakcie na oheň A1. Efektívna je aj izolácia stropnými minerálnymi lamelami CLT C1 Thermal v podzemných priestoroch so súčiniteľom tepelnej vodivosti lambda 0,037 W/m.K. Minerálne lamely zvyšujú požiarnu bezpečnosť stavby a chránia konštrukciu stropu v prípade požiaru.“

Jedálenský kút a obývačka v štvorizbovom prezentačnom byte
Jedálenský kút a obývačka v štvorizbovom prezentačnom byte |

Vyše 400 bytov

Projekt STEIN2 prinesie v štyroch etapách celkovo 408 bytov, 27 nebytových priestorov a 581 parkovacích miest. Okrem lokality je veľkou výhodou pre obyvateľov aj vnútroblok a príjemné zelené dvory. Byty sú vybavené kvalitným štandardom i nadštandardom. V ponuke sú praktické 1-izbové byty i priestranné 5-izbové mezonety s terasami.

V prvých etapách projektu STEIN2 sú už nasťahovaní prví obyvatelia. Od jari 2018 sú v predaji byty v poslednej etape projektu, voľných je už len okolo 40 bytov. „Momentálne sa dokončuje 3. etapa, ktorá bude skolaudovaná do konca roka 2018.

Vo výstavbe je už aj posledná etapa, ktorej kolaudácia je naplánovaná na začiatok leta 2019. V rámci areálu dobudujeme park, ktorý bude napojený na obľúbený park na Kmeťovom námestí,“ dodáva Milan Murcko. Rezidenčný komplex STEIN2 tak po štyroch rokoch dosiahne svoju finálnu podobu.

týlová vstupná chodba v trojizbovom prezentačnom byte
týlová vstupná chodba v trojizbovom prezentačnom byte |
BYTOVÝ DOM STEIN2
Miesto: Legionárska, Bernolákova, Blumentálska ulica, Bratislava
Investor: YIT Slovakia
Architekt: Ateliér Ivan Kubík, s. r. o.
Vzduchotechnika: KLIMAK, s. r. o.
Počet bytov: 408
Realizácia všetkých etáp: 10/2015 – 8/2019
Úžitková plocha: 273 120 m2 (byty), 15 140 m2 (garáž)
Zastavaná plocha: 4 930 m2
Text: Ľudovít Petránsky
Foto: Miro Pochyba, YIT Slovakia

Článok bol uverejnený v časopise ASB 11-12/2018.