Začala sa 7. národná BIM konferencia

Workshop národnej BIM konferencie
Zdroj: Bimas.sk

Po minuloročnom čisto virtuálnom podujatí sa organizátori siedmeho ročníka národnej BIM konferencie rozhodli pre hybridnú formu podujatia.

Niektorých spíkrov dnešného workshopu hostil moderátor a viceprezident BIM asociácie Slovensko Tomáš Funtík priamo v hoteli DoubleTree by Hilton v Bratislave. Iní sa pripájali so svojimi prezentáciami cez internet. V štyroch blokoch videli diváci 20 odborníkov z Česka, Slovenska ale aj zahraničia. Všetci pracujú, alebo vyvíjajú novinky v oblasti BIM technológie.

Počas približne šiestich hodín úvodného dňa konferencie sa mohli prihlásení účastníci dozvedieť veľa praktických znalostí z oblasti modelovania, práce s databázami, kooperácie rôznych programov a ich vzájomnej kompatibility. Odborné príspevky ponúkali vždy konkrétne riešenia, pričom sa často využívali už hotové projekty alebo postavené budovy. Zvyčajne išlo o softvérové informácie, no nezabudlo sa ani na prepojenie BIM ekosystému s hardvérovými nástrojmi.

Jednotliví zástupcovia firiem okrem vzorových postupov prezentovali aj najnovšie novinky a vychytávky, ktoré ponúkajú zákazníkom. Workshop priniesol niekoľko príkladov ako sa dá práca s BIM technológiou zjednodušiť, prepojiť a zefektívniť. Keďže pri tvorbe a exporte modelov hrá svoju úlohu aj čas, prezentovali hostia niekoľko nových nástrojov a platforiem na jeho ušetrenie. Viacerí spíkri sa tiež snažili upozorňovať na najčastejšie chyby, ktoré komplikujú prácu, prípadne tvorbu hotového diela.

Nie za všetky odprezentované technológie však musia záujemcovia platiť. Našli sa aj takí prednášajúci, ktorí svoje produkty ponúkali zdarma aj s cieľom zmeniť myslenie a štýl používania BIM nástrojov. Každý z pozvaných hostí mal na svoju prezentáciu limit 15 minút, po ktorých zvyčajne nasledovala diskusia s moderátorom. Ten kládol nielen svoje otázky, ale pýtal sa aj na postrehy, ktoré posielali diváci.

Siedma národná BIM konferencia pokračuje zajtra prezenčnou časťou v DoubleTree by Hilton v Bratislave, ktorú doplní aj súbežne konajúce sa BIM Expo. Podrobnejší článok o diskutovaných témach a výstupoch rečníkov nájdete už čoskoro na ASB.sk.