image 82349 25 v1

Nové číslo časopisu ASB objavuje architektúru škôl

Keď sme pred niekoľkými rokmi pripravovali rozhovor s nórskym architektom Olavom Kristoffersenom, debatovali sme aj o jeho projekte rekonštrukcie opravovne áut na materskú školu. Pri príprave aktuálneho čísla sa mi stále vynárala v mysli jeho veta: „Nie je jednoduché diskutovať o projekte so štvorročnými... Ale určite sú to nároční klienti.“ Nuž, dalo by sa povedať, že sú nielen nároční, ale najmä najdôležitejší. Pre architektov je možno výzvou splniť nároky rozmaznaných investorov, ale projektovať pre človiečikov, ktorí sú našou vlastnou budúcnosťou, to je výzva, ktorú neradno len tak odbiť.

Ak u malých detí budeme schopní postaviť latku vnímania kvality priestoru vysoko (a parapetné dosky, naopak, primerane nízko), naša snaha sa nám vráti.

Ak deťom nebudeme podsúvať ľúbivé gýče (a nehovorím len o dizajne) len preto, že sú v pastelových farbách, vycibríme im vkus a nastavíme správnym smerom ich hodnoty.

Ak ponúkneme deťom podmienky na objavovanie sveta, ale neurobíme to za ne, vypestujeme v nich pocit zodpovednosti. Pretože to, čo do najmenších klientov dnes investujeme, to sa nám po niekoľkých desaťročiach vráti.

Budúcnosť Európy je seniorská, je to výzva, s ktorou sa budú pasovať naše deti. Je na nás, aby raz seniorov v spoločnosti nemuseli odbiť lacnotou, napodobeninami a nekvalitou, aby sme pre ne my raz boli najnáročnejšími klientmi.

V májovom čísle ponúkame veselú (pred)školskú prehliadku: talianske jasle, rakúsku materská škola či gymnázium v Prahe a ako bonus súťaž na materskú školu v slovenskej obci Selce.
V analýze sme sa pozreli na druhý koniec demografickej tabuľky a na to, ako to vyzerá v budúcnosti s podnikaním v oblasti domov pre seniorov.

A napokon, prijmite pozvanie na prechádzku v oblakoch ponad Jeseníky na Severnej Morave.

Preplatné časopisu ASB