Den architektury

Deň architektúry nájdete tento rok v ôsmich slovenských mestách

Sídlisková výstavba a jeho revitalizácia, industriálne dedičstvo a jeho využitie, história bývania od zemľanky k paneláku, umenie vo verejnom priestore, architektúra a zdravie. To všetko sú témy tohtoročného festivalu Deň architektúry na Slovensku.

Od 1. do 7. októbra zamieri 11. ročník festivalu Deň architektúry do ôsmich desiatok miest a obcí naprieč Čechami, Moravou a Slovenskom. Jeho bohatý program, obsahujúci niekoľko stoviek akcií, ponúkne zdarma prechádzky, exkurzie, cyklovýlety, prednášky s pútavým výkladom odborníkov na dané témy a rôzne workshopy.

K prevahe českých a moravských miest sa pripája 8 miest zo Slovenska a ponúkne viac ako dvadsať akcií. V tomto roku zamieri do Bratislavy, Žiliny, Banskej Bystrice, Zvolena, Nitry, Bardejova, Kremnice a Piešťan. Prehľad všetkých podujatí bude prístupný na webovej stránke festivalu www.denarchitektury.cz.

Program slovenského Dňa architektúry ukáže pohľad na bývanie i úžitkové stavby v rôznych historických etapách. Poukáže na to, ako sa ich darí, či nedarí navzájom skĺbiť, zmeniť alebo prispôsobiť súčasným požiadavkám na bývanie a život. Ukáže zemľanky aj kúpeľné domy, secesný palác i sídliská. Bulvár z počiatku minulého storočia aj rozhľadňu v blízkosti raketovej základne.

Sídlisková zástavba a možnosti jej revitalizácie, ako aj výtvarné diela vo verejnom priestore z posledných siedmich dekád, budú témou banskobystrického Dňa architektúry, kým v Bardejove sa uskutoční napínavá exkurzia s archeológom do histórie bývania od zemľanky až po panelák.

Jurkovič, Stadtrucker, Rosenfeldov palác

V Bratislave budú témou napríklad možnosti transformácie industriálneho dedičstva od velikána slovenskej architektúry Dušana Jurkoviča do novej podoby. Do hľadáčika sa dostane aj unikátna novostavba rozhľadne Modlivka na území bývalej raketovej základne v oblasti prírodného biotopu Devínska Kobyla.

Nitra ponúkne archeologickú výpravu za , ktorý je jedným z najdôležitejších zdrojov informácií o každodennom živote našich predkov v blízkej i dávnej histórii. Miznúca architektúra v dôsledku necitlivej asanácie historických domov je bolestivou témou súčasnej Kremnice.

V Piešťanoch sa tradične uskutoční cyklovýlet, workshop pre najmenších a nanovo aj diskusia s hlavnou témou povojnovej architektúry a práce v projektových ústavoch, najmä vo Zdravoprojekte. Vo Zvolene si potom pripomenieme život a dielo architekta Gustáva Stadtruckera, autora budovy Mestských kúpeľov.

V Žiline sa zvedaví záujemcovia spolu so znalcami prejdú po bulvári, ktorý má svoju slávu za sebou, ale stále ešte môže ožiť. V rámci akcie „Hurá dovnútra“ potom nahliadnu na secesiu nielen v Rosenfeldovom paláci. Budú sa venovať umeniu ako súčasti architektúry, pozrú si Svojdomov, a budú sa môcť dozvedieť mnoho informácií o jedinečnej stope medzivojnového funkcionalizmu. Práve ten spoluvytváral podobu súčasnej Žiliny.

red