Benátske bienále 2021: Pozrite si to najlepšie z Arsenale

Bývalé muničné sklady sú opäť súčasťou obrovskej mašinérie výstav a kultúrneho programu Architektonického Bienále v Benátkach. Rozsiahly objekt zastrešuje inštalácie krajín, ktoré v záhradách Giardini nemajú svoj pavilón, avšak svojím dielom prispievajúk interpretácii nadčasovej témy Ako budeme spolu žiť? Pozrite si najzaujímavejšie pavilóny.

Argentínsky pavilón.
Argentínsky pavilón. | Zdroj: Argentínska republika

03 Argentína – La Casa Infinita

Splnomocnenec: Juan Falú
Kurátor: Gerardo Caballero

Do La casa infinita (Nekonečný dom) nie je možné vstúpiť, pretože ste stále v ňom. Je taký veľký, že z neho nemôžete odísť. Je otvorený a široký, jednoduchý, ale diskrétny. Je možné ho obísť pešo, na bicykli, autom, vlakom, autobusom alebo dokonca lietadlom. Má záhrady, hory a prérie. Má malé miestnosti, postele a stoly. Každý priestor je prepojený.

Obchádzanie domu sa stáva cestou na celý život. Pred návštevníkmi stoja priestory krútiace sa pozdĺž steny, ktorá ich definuje a spája. Táto stena je výsledkom geometrickej reinterpretácie tradičného argentínskeho rodinného domu.

Každý návštevník zažije toľko domov, po koľkých chodníkoch sa vyberie – podobne ako v každodennom živote. Pavilón predstavuje výber diel a pôdorysov bytových projektov. Vo všetkých sú kľúčovými spoločenské miestnosti, zásadné pre náš vzájomný vzťah a pre náš spoločný život.