Benátske bienále 2021: Pozrite si to najlepšie z Arsenale

Bývalé muničné sklady sú opäť súčasťou obrovskej mašinérie výstav a kultúrneho programu Architektonického Bienále v Benátkach. Rozsiahly objekt zastrešuje inštalácie krajín, ktoré v záhradách Giardini nemajú svoj pavilón, avšak svojím dielom prispievajúk interpretácii nadčasovej témy Ako budeme spolu žiť? Pozrite si najzaujímavejšie pavilóny.

Uzbecký pavilón.
Uzbecký pavilón. | Zdroj: Uzbecká republika

23 Uzbekistan – Mahalla: Urban Rural Living

Splnomocnenec: Arts and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan
Kurátori: Emanuel Christ, Christoph Gantenbein

Mahally, ktoré sú historicky postavené na rodinných väzbách a každodennom živote komunity, predstavujú starodávnu formu „spoločného života“ s rôznymi variáciami, ktoré sa dajú nájsť vo veľkých častiach Ázie. V Uzbekistane, kde sa tradícia vyskytuje hlavne ako skutočne vidiecky priestor zasadený do mestského kontextu, má táto pôvodná kultúrna inštitúcia konkrétny význam.

Mahally sprostredkúvajú pocit blízkosti a intimity pri vytváraní konkrétnych priestorov zhromažďovania, ktoré komunita intenzívne využíva. V čase, keď ekosystém anonymnej metropoly doslova dosahuje svoje hranice, je potreba alternatív väčšia ako kedykoľvek predtým.

Môže sociálna organizácia týchto štvrtí a ich rôznych architektonických útvarov ako štruktúr nízkych a vysokých hustôt ponúknuť mestskej spoločnosti udržateľný a ekologický model?

Alexandra Müllerová