ASB GALA 2022

Päť nominácií na ocenenie ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva 2022

Časopis ASB bude aj v tomto roku oceňovať osobnosti, ktoré sú prínosom pre slovenské stavebníctvo a architektúru. Nominačná komisia v tajnom hlasovaní vybrala do piatich nominácií šesť osobností, ktoré sa uchádzajú o cenu za rok 2022. Pozrite sa, kto môže získať ocenenie ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva 2022.

Milan Dubec

Milan Dubec (1980)
Milan Dubec (1980) | Zdroj: ASB

Stál pri rozbehu viacerých úspešných firiem, napríklad spoločnosti Azet.sk, pod ktorú patria webové stránky ako pokec.sk a aktuality.sk a ktorá sa vypracovala na najväčší internetový portál na Slovensku. Po predaji podielu v Azete zahraničnému investorovi Ringier Axel Springer AG bol generálnym riaditeľom multimediálneho vydavateľstva Ringier Axel Springer na Slovensku.

Dnes vedie developerskú spoločnosť Reinoo, ktorá ma viacero projektov v Žiline a v Púchove a je spolumajiteľom IT spoločnosti GoodRequest. Od vypuknutia vojny na Ukrajine sa aktívne venuje pomoci utečencom z Ukrajiny s projektom Camp Žilina.

Richard a Juraj Duškovci

Richard a Juraj Duškovci (1974, 1981)
Richard a Juraj Duškovci (1974, 1981)|Zdroj: ASB

Bratia, obaja architekti, založili v roku 2005 spoločnosť VI GROUP, ktorej prirodzenou súčasťou je aj vlastný architektonický ateliér. VI GROUP má v súčasnosti svoje pobočky na Slovensku, v Česku a Poľsku, pričom pôsobí aj na Ukrajine.

Za takmer 17 rokov fungovania spoločnosti postavili viac ako 20 projektov. Medzi najznámejšie možno zaradiť polyfunkčný bytový objekt Matadorka v bratislavskej Petržalke s 29-podlažnou obytnou vežou, rezidenciu Vila Ľadová na Račianskom mýte, apartmánový dom v Zuberci či aktuálne realizované projekty ako polyfunkčné budovy RNDZ v Rači alebo MORUŠE v Ružinove.

Marián Hlavačka

Marián hlavačka (1970)
Marián Hlavačka (1970) | Zdroj: ASB

Pôsobí na realitnom trhu od roku 2004 a patril medzi kľúčových manažérov HB Reavis. V roku 2010 vstúpil na trh s developerskou spoločnosťou Corwin, ktorá sa profiluje ako zelený staviteľ. Bratislavský Einpark Offices či ľubľanská Vilharia ako prvé vo svojich krajinách získali najvyšší medzinárodný certifikát udržateľnosti LEED Platinum. Aktuálne Corwin dokončuje nový rezidenčný komplex Guthaus a spolu s urbanistickým štúdiom Gehl Architects pripravuje rozsiahlu revitalizáciu areálu bývalého podniku Palma na Račianskej ulici.

Alexander Matiščík

Alexander Matiščík (1961)
Alexander Matiščík (1961) | Zdroj: ASB

Je predsedom predstavenstva spoločnosti Kros. Do roku 1995 prednášal na Žilinskej univerzite predmet programovanie. Po stretnutí so spolužiakom, rovnako programátorom Jaroslavom Kuliškom dali prednosť vlastnému podnikaniu a založili spoločnosť Kros. Spoločnosť Kros odvtedy vytvára stavebné a ekonomické softvéry pre podnikateľov. Stavbári najviac poznajú program CENKROS na tvorbu rozpočtov a oceňovanie stavebných prác.

Peter Markovič

Peter Markovič (1974)
Peter Markovič (1974) | Zdroj: ASB

Najskôr pracoval v stavebnej firme FKL, potom nastúpil do spoločnosti Hebel Pórobetón, predchodcu Xelly Slovensko. Odvtedy je súčasťou spoločnosti Xella, kde si zažil tzv. americký sen. Najprv bol obchodným zástupcom, neskôr manažérom a šéfom predaja.

Momentálne je generálnym riaditeľom Xella pre Českú republiku a Slovensko. Skupina Xella je s viac ako 5 000 zamestnancami vo svete jedným z popredných medzinárodne činných poskytovateľov riešení v oblasti stavebných a izolačných materiálov.

Slávnostný galavečer 16. ročníka udeľovania cien sa uskutočnil 29. septembra 2022 v DoubleTree by Hilton Bratislava. Všetky informácie o aktuálnom ročníku ASB GALA