V novej obytnej zóne vo Viedenskom Novom Meste (Wiener Neustadt) vzniklo kvalitné bývanie v nízkoenergetickom štandarde.

Rezidenčná štvrť stavila na tepelné čerpadlá vzduch/voda

Partneri sekcie:

Cieľom bolo orientovať vykurovací systém na budúcnosť, aby boli jeho užívatelia čo najviac nezávislí od výkyvov cien energií na trhu.

Pre mladé rodiny v mestách nie je ľahké splniť si sen o vlastnom dome, a to najmä z dôvodu vysokých nákladov na stavebný pozemok i samotnú výstavbu. Napriek tomu sa to v novej obytnej zóne vo Viedenskom Novom Meste (Wiener Neustadt) neďaleko rakúskej metropoly podarilo takmer 50 rodinám.

Výzvu predstavovala najmä veľká hustota zástavby rezidenčnej štvrte. Takmer 50 samostatných nízkoenergetických dvojpodlažných rodinných domov bolo navrhnutých a zrealizovaných tak, aby svojim obyvateľom poskytovali dostatočný obytný priestor (150 až 170 m2) aj vysokú energetickú účinnosť.

Developer tiež dbal na to, aby mal každý dom (aj napriek malej ploche pozemku) vlastnú záhradu. Vykurovací systém mal byť maximálne orientovaný na budúcnosť, aby boli jeho užívatelia v čo najväčšej miere nezávislí od výkyvov cien energií na trhu. Developer si zvolil systémové riešenie od spoločnosti Vaillant v kombinácii s fotovoltickým systémom tej istej značky.

Vhodnými kandidátmi sa stali nákladovo šetrné tepelné čerpadlá typu vzduch/voda. Zavážilo pri nich najmä to, že spĺňajú prísne požiadavky týkajúce sa emisií hluku. To bola v novej obytnej zóne priorita – predovšetkým vzhľadom na malé pozemky a dobré susedské vzťahy.

Zelené riešenia

Developeri si uvedomujú, že spojenie pohodlného obytného priestoru s inteligentnou energetickou koncepciou je v súčasnosti na trhu atraktívne a najmä perspektívne. Značka Vaillant ponúkla systémové riešenia aj komplexné služby (plánovanie, uvedenie do prevádzky aj servis).

Požiadavky obyvateľov – maximálny komfort a nízke prevádzkové náklady
Srdcom vykurovacieho systému každého domu v novej obytnej zóne sa stalo tepelné čerpadlo Green iQ, flexoTHERM exclusive. Predstavuje jedno z najtichších tepelných čerpadiel typu vzduch/
voda na trhu, šetrné k životnému prostrediu, energeticky efektívne aj udržateľné, s možnosťou inteligentného prepojenia.

Jeho vonkajšia jednotka aroCOLLECT (nainštalovaná v záhrade každého domu) zabezpečuje rodinnému domu primárnu energiu získavanú zo vzduchu, spolupracuje s externým zásobníkom na prípravu teplej vody a v lete zabezpečuje aktívne chladenie.

Vonkajšia jednotka nainštalovaná v záhrade každého domu mu zabezpečuje primárnu energiu získavanú zo vzduchu, spolupracuje s externým zásobníkom na prípravu teplej vody a v lete zabezpečuje aktívne chladenie.
Vonkajšia jednotka nainštalovaná v záhrade každého domu mu zabezpečuje primárnu energiu získavanú zo vzduchu, spolupracuje s externým zásobníkom na prípravu teplej vody a v lete zabezpečuje aktívne chladenie.
| Zdroj: Vaillant

S ohľadom na deti

Výslovným želaním viacerých obyvateľov štvrte bolo, aby výrobca myslel na to, že v okolí vonkajšej jednotky
aroCOLLECT sa budú pravidelne hrať deti. To nakoniec nepredstavovalo problém, lebo samotná konštrukcia zariadenia zodpovedá norme pre detské ihriská. Zároveň ide o jednu z najtichších vzduchových jednotiek na trhu.

Vďaka tomu je systém vhodný aj do hustejšie zastavaných štvrtí – či už obytnými budovami, alebo radovými rodinnými domami. V každom z domov slúži na ohrev vody externý zásobník uniSTOR s objemom 300 l. Výsledkom je maximálny komfort s mimoriadne nízkymi prevádzkovými nákladmi a zároveň šetrenie životného prostredia.

Projekt bol štandardne vybavený aj fotovoltikou, konkrétne systémom auroPOWER s výkonom 2 kWp, umiestnenou na plochej streche každého z domov. Vďaka tomu môžu obyvatelia každý mesiac ušetriť náklady na elektrickú energiu. Toto riešenie môže byť na požiadanie doplnené ešte batériou eloPACK – systémom na ukladanie energie.

Rezidenčná štvrť vo Viedenskom Novom Meste v Rakúsku

  • Obytná zóna s 50 montovanými rodinnými domami.
  • Dvojpodlažné nízkoenergetické rodinné domy.
  • 150 až 170 m2 obytného priestoru.
  • Požiadavky na vykurovaciu energiu < 40 kWh/(m2. a).
  • Napriek malej ploche pozemku má každý dom vlastnú záhradu.
  • 8 kW tepelné čerpadlo Vaillant flexoTHERM exclusive VWL 87/4 vzduch/voda.
  • Vonkajšia jednotka aroCOLLECT.
  • Zásobník teplej vody uniSTOR VIH RW 300 s objemom 300 l.
  • Fotovoltický systém s výkonom 2 kWp Vaillant auroPOWER VPV P.
  • Batéria eloPACK VSE.
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Vaillant Group Slovakia.
Foto: Vaillant