Reproduktor, ktorý sleduje vaše kroky

Začiatkom septembra bol predstavený elegantný bezdrôtový reproduktor Beolab 8 od dánskej ikonickej značky Bang & Olufsen (B&O). Jednou z jeho zaujímavých vlastností je aj využitie ultra-širokopásmového prenosu (UWB).

Mimochodom, vedeli ste, že k tejto bezdrôtovej technológii významne prispela počas 2. svetovej vojny jedna z najkrajších hviezd Hollywoodu, rakúsko-americká herečka Hedy Lamarr? Spolu so skladateľom Georgeom Antheilom je autorkou patentu z roku 1942 na bezdrôtovú technológiu FHSS (Frequency-hopping-spread-spectrum).

Beoloab 8 pomocou UWB technológie sleduje vašu polohu v miestnosti, aby vás udržal v ideálnom akustickom poli. Prostredníctvom aplikácie Bang & Olufsen nasmeruje akustický sweetspot presne tam, kde sa nachádzate.

„Vytvorili sme tri nové reproduktory: pre výkonný priestorový zvuk, samostatné majstrovské dielo a strhujúci stereo zážitok. A všetko je to ten istý reproduktor“, hovorí o novom audiosystéme Bang & Olufsen.

Novinku možno použiť ako systémový reproduktor na vytvorenie perfektnej zostavy domáceho kina pomocou najnovších reproduktorov Bang & Olufsen, ale aj s tradičnými reproduktormi. Spárovaním dvojice reproduktorov Beolab 8 vytvoríte výkonnú stereo zostavu, ale uplatní sa aj ako samostatný reproduktor, ktorý má na svoju veľkosť solídny zvuk s intenzívnymi basmi. Ide o škálovateľný model, ktorý je zameraný na flexibilitu, výkon a inovácie.

Dizajn je už tradične silnou stránkou B&O. Aj Beolab 8 je navrhnutý tak, aby vyzeral pôsobivo z každého uhla a čerpá inšpiráciu z produktov série Beolab či Beosound, vrátane Beosound Theatre, Beolab 28 a Beolab 50.

Zdroj: Bang & Olufsen

Jednodielne hliníkové telo reproduktora je spojením gule a valca zlúčených do jednej formy a membrány meničov sú kryté drevenými lamelami alebo látkovým poťahom. V súlade so škandinávskymi prvkami dizajnu, kde forma sleduje funkciu, tvar zariadenia vytvára estetický objekt a zároveň zvyšuje jeho akustické schopnosti. Dokonalý dojem dotvára sklenený vrchný panel s ovládacími prvkami.

Beolab 8 ponúka v podstate neobmedzené možnosti umiestnenia ako stolný, či policový reproduktor, namontovaný na stenu, alebo umiestnený na podlahe kdekoľvek v priestore. Každý typ stojanu je navrhnutý s premysleným estetickým zámerom, využívajúc skúsenosti B&O v oblasti spracovania hliníka.

Zdroj: Bang & Olufsen

O zvukový prejav tohto trojpásmového systému sa stará 0,6″ výškový menič, 3″ stredotónový a 5 ¼“ basový reproduktor. Každý z nich napája samostatný zosilňovač triedy D – pre vysoké a stredné pásmo s výkonmi 50 W a basy podporuje výkon až 200 W. Vďaka súhrnnému výkonu 300 W Beolab 8 spoľahlivo ozvučí miestnosť s rozlohou až 60 m² a to „na mieru“.

Je totiž vybavený aj systémom na akustickú optimalizáciu. Pomocou vstavaného mikrofónu zmeria akustické vlastnosti daného priestoru a prispôsobí im reprodukciu zvuku.

Výkon Beolab 8 výrazne vylepšuje aj kompenzácia miestnosti, adaptívne ladenie, začlenenie ovládania šírky akustického lúča a spomínaná UWB technológia.

Zdroj: Bang & Olufsen

Beolab 8 môžete využívať samostatne, alebo vytvoriť stereo pár s dvojicou zariadení. Dá sa však začleniť aj do väčšieho audio systému vďaka funkciám Powerlink a Beolink.

So zabudovanou softvérovou platformou Mozart od B&O sa model ľahko pripojí na streamovacie služby alebo hudbu vo vašom smartfóne cez WiFi 6 a Bluetooth 5.3.

Beolab 8 bude dostupný vo viacerých farebných kombináciách od konca októbra od 2 499 € za kus. Aktuálne informácie vám radi poskytnú odborníci v predajniach spoločnosti BIS audio, ktorá je autorizovaným predajcom značky Bang & Olufsen.

Zdroj: PR článok Bang & Olufsen