Moderný showroom MTBIKER v historickej Pradiarni 1900: Ako vznikal?

Rekonštrukcia pamiatkového objektu Pradiareň 1900 so sebou priniesla príležitosti na zaujímavé architektonické realizácie. Výnimkou nie je ani showroom MTBIKER, víťaz INSAID AWARDS 2021 v kategórii Obchod, ktorý má na svedomí štúdio VAUarchitects.

Architekti Vitko & Vitková chceli svojím návrhom podčiarknuť to najdôležitejšie – výberové produkty predajcu v hodnotnom kontexte industriálnej bratislavskej pamiatky.

Keďže ide o obchodný priestor, pri výbere osvetlenia rozhodovala predovšetkým funkčnosť. V celej realizácii sú použité prakticky tri typy svietidiel z ponuky svetelného štúdia Smart Light – závesné líniové svietidlá CORIDOR od spoločnosti Helio, reflektorovo-lištové svietidlá Atom Track od značky LEDS C4 a LED lišty LKM SQUARE od výrobcu Ivela.

Na to, ako prebiehal samotný tvorivý a realizačný proces, sme sa spýtali priamo architektov Ing. arch. Silvie Vitkovej a Ing. arch. Ľudovíta Vitka.

Showroom pozostáva z predajne, výdajne tovaru, servisu bicyklov a mezanínu
Showroom pozostáva z predajne, výdajne tovaru, servisu bicyklov a mezanínu | Zdroj: VAUarchitects – Silvia Vitková a Ľudovít Vitko

Z čoho ste pri návrhu vychádzali a ako ste identifikovali klientovu predstavu?

Koncept klienta nám od začiatku imponoval – vedel, že nechce v priestore vystaviť čo najviac produktov, ale prezentovať výberový sortiment popri funkciách výdaja z e-shopu, servisu bicyklov a bike fittingu.

Produkty sú prezentované na modulárnych stojanoch, ktoré je možné skladať do rôznych zostáv a meniť tak delenie showroomu podľa potreby. Fixným prvkom, ktorý má zaujať už z ulice a od oboch vstupov, je bicyklová stena po celej dĺžke predajne.

S akou najväčšou výzvou ste sa stretli a ako ste ju vyriešili?

Ťažko povedať, či najväčšou, ale pre tento projekt špecifickou výzvou bolo, že išlo o prvý projekt nájomného priestoru na prízemí Pradiarne 1900. To so sebou nieslo intenzívnu komunikáciu s developerom a architektmi stavby o možnostiach našich interiérových zásahov.

Bicyklová stena osvetlená lištami zo Smart Light
Bicyklová stena osvetlená lištami zo Smart Light | Zdroj: VAUarchitects – Silvia Vitková a Ľudovít Vitko

Dokážete v rámci realizácie vybrať jedno osvetlenie alebo svetelné riešenie, ktoré niečím vystupuje nad ostatné?

Vyzdvihli by sme variabilitu reflektorového osvetlenia v lištách, ktorá vyhovuje požiadavkám obchodného priestoru na rôzne smerovanie svietidiel. Máte možnosť lokálne zvýrazniť vybrané produkty pri zachovaní rovnomerného osvetlenia celého priestoru. Páči sa nám, že ním viete zabezpečiť vytvorenie vhodnej atmosféry v rôznych častiach miestnosti pri použití jedného typu osvetlenia, a teda zachovaním jednotného dizajnu.

Pri svojpomocnom zariaďovaní sa často stavia osvetlenie na posledné miesta. Prečo sa podľa vás oplatí venovať mu viac pozornosti?

Interiérom vytvárate nový priestor na život a v ňom má svetlo nezameniteľnú úlohu. Bez ohľadu na rôznu funkčnú náplň a rozličné množstvo času, ktorý v priestore trávite, jesvetlo podstatné pre jeho správne užívanie, ale aj pocit a ­atmosféru, ktorú v každom prostredí zažívate.

Je dôležité vedieť, čo priestor vytvára, čo ho len dotvára a v akej miere – tam často nájdeme aj odpoveď, aký podiel času, tvorivého úsilia a rozpočtu máme na čo vyhradiť.

Zdroj: VAUarchitects – Silvia Vitková a Ľudovít Vitko

Svetelné riešenie projektu zastrešilo štúdio Smart Light. Ďalšie realizácie nájdete na www.smartlight.sk. Showroom môžete navštíviť na Pestovateľskej 8A v Bratislave.

Zdroj: PR článok Smart Light s.r.o.