image 99319 25 v1
Galéria(3)

VLHKOSŤ, ako jeden z hlavných problémov….

Partneri sekcie:

Vlhkosť predstavuje jednu z príčin škôd na objektoch. Voda vie preniknúť do stavby ako stojatá, tečúca, kapilárna či skondenzovaná. Práve odolnosť proti vlhkosti a vode má rozhodujúci vplyv na kvalitu a životnosť konštrukcií stavby.

FOTO c. 1
Drystar doska
ID 319312 Tropfenspiegel system 681x512

Nadmerná vlhkosť v interiéry nie je problémom len zle zaizolovaných starých budov, ale trpia ňou aj niektoré novostavby. Z tohto dôvodu by sa mal klásť väčší dôraz pri výbere materiálov pri realizácii a výstavbe priestorov z predpokladom zvýšenej vlhkosti. Tieto materiály by mali byť nielen odolné proti vlhkosti, plesniam a korózii, no musia byť aj tvarovo stále.

Spoločnosť Knauf má v ponuke systémové riešenia pre všetky kategórie priestorov, ktoré sú namáhané vlhkosťou. Jej riešenia s cementovou doskou AQUAPANEL Indoor odoláva vlhkosti, plesniam a je 100% odolná proti vode. Má dobrú priepustnosť vodných pár (faktor difúzneho odporu μ = 50).  Cementové dosky sú tvarovo stále tzn. nemenia svoju štruktúru ani pevnosť. Doska je vhodná do najviac exponovaných priestorov, ako sú napr. plavárne, sauny, spoločné sprchy, práčovne, laboratóriá, veľkokapacitné kuchyne. Knauf ponúka variantu aj do exteriéru – AQUAPANEL Outdoor, ktorý predstavuje systém  pre vonkajšie použitie, ktorý je odolný voči vlhkosti a poveternostným vplyvom, voči teplotným výkyvom a nárazu. Doska je vhodná pre opláštenie exteriérových podhľadov alebo zavesených prevetrávaných fasád.

Pri potrebe ochrany systémov závesných podhľadov, priečok a predsadených stien voči zvýšenej vlhkosti v interiéri  je  možné taktiež použiť špeciálne sadrové dosky Knauf Drystar. Predstavujú systém vhodný do priestorov wellnessov, , šatní, relaxačných miestností. Je to možné vďaka jej inovatívnemu zloženiu high-tech tkaniny a vodoodpudivého sadrového jadra. Je nehorľavá (A2-s1, d0) a zodpovedá typu GM-FH1IR podľa EN 15283-1.Úspora času pri výstavbe predstavuje dôležitý faktor, ako ušetriť náklady.

Vzhľadom na jednoduchú montáž spomínaných systémov, rovnakú ako v prípade bežných stavebných sadrokartónových dosiek, ponúka širokú škálu využiteľnosti aj v priestoroch s moderných dizajnom (frézovanie oblúkov a pod.). Doska Drystar má taktiež výborné akustické vlastnosti, ktoré sú odvodené od jej vyššej plošnej hmotnosti (10,8kg/m2) pri hrúbke 12,5 mm.

S vlhkosťou v budovách je spojená aj vznikajúca pleseň, preto celý systém je vysoko odolný proti plesniam. Preto je dôležité dokonalé uzavretie pomocou práškového tmelu Knauf Drystar-Filler. Tmel poskytuje výhody práškového a po zamiešaní s vodou aj spracovanie ako pastóznom tmely. Jedným tmelom sa realizuje nielen vyplnenie spojov, no je možné s ním vykonať aj celoplošné tmelenie až do kvality  Q4.

Od správnej skladby konštrukcie závisí v mnohých prípadoch funkčnosť celej stavby. Preto nepodceňujte výber materiálov pre mokré prevádzky a pre konštrukcie do exteriéru.

ZDROJ: PR článok spoločnosti KNAUF Bratislava, s.r.o.