Okenné systémy od štandardných až po kompozitné, prispôsobené vývojovým projektom

Všade, kde je to možné, sa stavajú nové bytové domy s preferenciou modernej architektúry. Na okrajoch miest, uprostred historických centier, na opustených pozemkoch. V malých a veľkých mestách. Stalo sa pravidlom, že pri nových projektoch sa venuje veľká pozornosť dizajnu.

Okná patria medzi jeho spolutvorcov. Už nie sú len praktickými výplňami stavebných otvorov, ale v mnohých ohľadoch sofistikovanými bytovými doplnkami, ktoré môžu používateľovi okrem prirodzeného svetla poskytnúť aj celý rad nadštandardných funkcií. Samozrejme, závisí to od zámerov a finančných možností developera, ale aj od lokality. A tých je na výber naozaj veľa.

Zdroj: REHAU

Plastové okná prevládajú v projektoch obytných budov najmä kvôli ich priaznivej cene. Na druhej strane veľkú úlohu zohrávajú vlastnosti a dizajn okenných profilov. Je faktom, že možnosti plastových okien z hľadiska vizuálneho prevedenia sú bezkonkurenčné.

Napríklad popredný nemecký výrobca REHAU má vo svojom portfóliu viac ako 400 farebných riešení a dizajnov vrátane imitácií hliníka a dreva (katalóg KALEIDO COLOR).

Zdroj: REHAU

Okná však zaznamenali značný pokrok aj v oblasti dizajnu profilov. Keď REHAU pred niekoľkými rokmi uviedol na trh kompozitné profily RAU-FIPRO X (kombinácia PVC a sklených vlákien), bol to významný krok vpred.

Dnes už tretia generácia tohto materiálu dala architektom takmer voľnú ruku pri výbere veľkých rozmerov pri zachovaní štíhleho a elegantného dizajnu. Napriek tomu je výber systémov široký a závisí od konkrétnych preferencií. Podobným spôsobom si možno vybrať napríklad automobil.

Zdroj: REHAU

V „základnej verzii“ ponúka REHAU osvedčené okenné profily Brillant-Design. SYNEGO napríklad zaujme lepšími vlastnosťami a úsporou nákladov na vykurovanie. Náročný investor však určite uprednostní kompozitný GENEO, na ktorý teraz nadväzuje najnovšie ARTEVO, predstavené v tomto roku. Hlavné rozdiely možno nájsť v tepelnoizolačných parametroch, útlme hluku, bezpečnosti, konštrukčných a rozmerových možnostiach.

Napríklad v blízkosti rušnej učebne sú okenné systémy GENEO neuveriteľne účinné z hľadiska eliminácie vonkajšieho hluku. A keďže veľkoformátové okenné systémy vrátane posuvných výťahových dverí prenikli aj do bytových domov, kompozitné okná sú pre tieto situácie ideálne. Pripomeňme si tiež, že všetky okná môžu byť dvojfarebné: rôzne riešený interiér/exteriér.

Najnovšie ARTEVO však posúva okenné systémy o krok ďalej. Hoci maximálne rozmery krídla zostávajú rovnaké ako u jeho brata GENEO (až do výšky 2,8 m), ARTEVO pridáva k dobru štíhlejší dizajn s elegantne vyhotovenými detailmi, ktoré sú milovníkmi minimalizmu. A k tomu väčší podiel prirodzeného svetla a vyššiu bezpečnosť.

Zdroj: REHAU

Počet referencií bytových domov s okennými profilmi REHAU sa zvyšuje. Medzi najnovšie patrí napríklad atraktívna rezidencia Liliová v centre Liberca (realizovaná spoločnosťou DAFE-PLAST s oknami SYNEGO), rovnaká spoločnosť dodala okenný systém PROGRESS (profily GENEO) pre projekt bytového domu Na Skalke (Humpolec). Okná SYNEGO nájdete aj v projekte bytových domov v Trutnove (realizovala spoločnosť MS Okna) atď.

Podľa súčasného trendu vysoké nároky záujemcov o bývanie nútia developerov investovať čoraz viac do kvalitnejších okenných systémov a výrobcovia ako REHAU na túto skutočnosť reagujú. Napríklad tým, že ponúkajú ďalšie prémiové funkcie alebo dodatočné vybavenie svojich okenných systémov. Nezabúdajme ani na ekologický aspekt výroby profilov, ktorý je pre REHAU už dlhé roky mimoriadne dôležitý.

Zdroj: REHAU

www.rehau.sk

Zdroj: PR článok REHAU s.r.o.