Aktívne povrchy redukujú škodliviny, vírusy a zápach v administratívnych budovách

Veľkoformátové keramické dosky z portfólia ELITE BATH+KITCHEN, využívajúce revolučnú technológiu ACTIVE SURFACES®, sú ekologicky aktívnym materiálom, ktorý dokáže redukovať znečisťujúce látky v ovzduší, eliminovať baktérie a vírusy aj prípadný zápach. Produkt sa vďaka svojej odolnosti proti nečistotám ľahko udržuje a je vhodný na vonkajšie aj vnútorné inštalácie.

Materiály, ktoré nás obklopujú, by nemali byť vyberané len s ohľadom na svoju estetickú funkciu, ale tiež na to, aký dopad majú na životné prostredie. Keramika s technológiou ACTIVE SURFACES®, vyvinutá talianskym výrobcom Iris Ceramica Group, spĺňa nielen požiadavky na kvalitu prevedenia a dizajn, ale dokonca sa aktívne podieľa na tvorbe zdravšieho a bezpečnejšieho prostredia.

ACTIVE SURFACES® nie je len typom povrchovej úpravy, ale vďaka dodatočnému vypáleniu pri teplote 680 C sa stáva trvalou súčasťou keramiky a je plne funkčná po celú dobu jej životnosti.

Takzvané aktívne povrchy fungujú na princípe fotokatalýzy oxidu titaničitého v kombinácii so striebrom, ktoré klasickú keramiku transformuje na ekoaktívny materiál s úplne novými vlastnosťami, ktorými sú antibakteriálna a antivírusová ochrana, schopnosť redukovať zápach a škodlivé látky.

Vďaka pôsobeniu svetla či už prirodzeného, alebo umelého a prirodzenej vlhkosti vzduchu získava keramika vlastnosti, ktorými prirodzene prispieva k zdravšiemu prostrediu nielen v našich domovoch, kuchyniach, kúpeľniach, obývacích izbách, ale aj na verejných miestach vrátane nemocníc, škôl, knižníc, letísk, reštauráci, hotelov, obchodných centier, bazénov a tiež na vonkajších priestranstvách.

Ochrana pred baktériami a vírusmi

Vďaka procesu fotokatalytickej oxidácie majú aktívne povrchy schopnosť zničiť až 99,99 % baktérií od tých najbežnejších, ako je napríklad Escherichia coli, až po tie najnebezpečnejšie, ako je Staphylococcus aureus alebo zlatý stafylokok. Testy tiež preukázali viac ako 99% činnosť v ochrane pred vírusmi, vrátane Covid-19.

Okrem antibakteriálnych a antivírusových účinkov je ACTIVE SURFACES® certifikovaný aj ako ochrana pred plesňami a hubami.

Eliminácia zápachu

Aktívne povrchy sú vďaka fotokatalytickému procesu schopné degradovať organické molekuly zodpovedné za vznik zápachu, s ktorými prídu do kontaktu. Túto vlastnosť tak ich užívatelia ocenia nielen v kuchyniach a kúpeľniach, ale napríklad aj v nemocniciach a na ďalších verejných miestach.

Zdroj: ELITE BATH+KITCHEN

Odolnosť voči nečistotám

Povrch keramiky je super hydrofilný takže na jej čistenie nie je potrebné používanie agresívnych chemikálií, ktoré môžu byť pre ľudský organizmus aj pre životné prostredie toxické. ACTIVE SURFACES® je možné čistiť jednoducho vodou a jemnými čistiacimi prostriedkami. Vonkajšie fasády sa udržujů čisté pôsobením prirodzeného svetla a dažďa, čo napomáha znižovať náklady na ich údržbu.

Redukcia množstva toxických látok v ovzduší

Ďalšou výhodou keramiky s aktívnym povrchom je jej schopnosť rozkladať prchavé molekuly znečisťujúcich látok, ako sú oxidy dusíka (NOX) a prchavé organické zlúčeniny (VOC), na kyslík (O2) a neškodné látky, a to jednoducho pôsobením svetla.

Na rozdiel od iných typov keramiky má však ACTIVE SURFACES® fotokatalytické vlastnosti nielen vďaka pôsobeniu UV žiarenia, ale aj vplyvom LED osvetlenia, a dokonca aj v tme.

Zdroj: ELITE BATH+KITCHEN

Starostlivosť o životné prostredie

Filozofiou podniku Iris Ceramica Group je chrániť životné prostredie aj zdravie svojich zamestnancov.

Pri výrobe sú tak namiesto nanočastíc TiO2 využívané mikročastice, ktoré do ľudského organizmu prenikajú menej ľahko. Už teraz je výroba aktívnej keramiky uhlíkovo neutrálna a súčasťou dlhodobého programu firmy je tak snaha znižovať spotrebu vody a energií.

V roce 2022 podnik spustí prvý závod na svete, kde bude ako zdroj energie využívať zelený vodík. Laboratórne testy navyše ukázali, že jeden meter štvorcový aktívnej plochy potrebuje iba dva roky na to, aby vyrovnal množstvo emisií NOX, ktoré boli vyprodukované pri jeho výrobe.

Keramika tejto spoločnosti je recyklovateľná a starostlivo vyberané suroviny na jej výrobu sú z viac ako 40 % tvorené recyklovaným materiálom, čo je v súlade s certifikačným programom LEED. Patentovaná technológia ACTIVE SURFACES® je vybavená aj medzinárodne uznávanou certifikáciou ISO.

Zdroj: ELITE BATH+KITCHEN

Obklady s estetickou hodnotou

Keramické obklady s aktívnym povrchom sú využívané na celom svete viac ako desať rokov. Architekti i súkromní investori uplatňujú tento materiál na tvorbu opláštenia budov, svoje miesto však dosky nachádzajú aj v interiéri.

Určené sú na podlahy, steny alebo ako obklady nábytku napríklad ako kuchynská doska, pracovná plocha a podobne. Vďaka možnosti veľkoformátovej výroby pôsobí výsledok celistvo a elegantne. Na výber je tak široká škála najrôznejších dekorov od šedých s nenápadnou kresbou až po imitáciu mramoru s výrazným žilkovaním.

www.elitebathkitchen.sk

Zdroj: PR článok ELITE BATH+KITCHEN.