30 rokov na Slovensku

Spoločnosť Wienerberger oslavuje už 30 rokov svojej existencie na slovenskom trhu. Ponúka široký sortiment produktov na postavenie hrubej stavby a jej dlhoročné skúsenosti sa odrážajú v kvalite ponúkaných materiálov. O aktuálnej situácii i budúcnosti spoločnosti sme sa rozprávali s generálnym riaditeľom Miroslavom Cinom.

Súčasná situácia na trhu je dosť turbulentná. Ako ovplyvňuje spoločnosť Wienerberger?

Pandémia či vojnový konflikt na Ukrajine nás spočiatku poznačili poklesom predaja či stratou zákaziek, v súčasnosti však dopyt po stavebných materiáloch prevyšuje ponuku.

Podobne ako iní výrobcovia nestíhame vyrábať, problémom je najmä nedostatok vstupných surovín a ich vyššia cena, ale aj vyššie ceny energií či dopravy. Na jednej strane nás teší zvýšený záujem a skutočnosť, že vypredávame celú výrobnú kapacitu, na druhej strane pociťujeme nervozitu kvôli dlhším dodacím lehotám.

Kedy a vôbec, zastaví sa tento trend, ktorý je nastavený v segmente stavebníctva?

Prieskumy naznačujú, že viac ako polovica firiem koncom roka očakáva spomalenie dynamiky trhu a výrazný pokles záujmu o stavebné materiály. My to zatiaľ v číslach nevidíme, počet prijatých objednávok nám stále rastie.

Miroslav Cino nastúpil do spoločnosti v roku 2018 na pozíciu finančného riaditeľa, od apríla 2019 zastáva pozíciu generálneho riaditeľa.
Miroslav Cino nastúpil do spoločnosti v roku 2018 na pozíciu finančného riaditeľa, od apríla 2019 zastáva pozíciu generálneho riaditeľa. | Zdroj: Wienerberger

Ako sa snažíte s aktuálnym stavom vysporiadať?

Skúmame všetky možné príležitosti na optimalizáciu výrobných procesov, zúženie výrobného portfólia a efektivity práce s objektami, aby sme mohli uspokojiť čo najviac našich zákazníkov. Jedným z riešení do budúcnosti sú nové investície do navýšenia výrobných kapacít, ktoré sú v dnešnej situácii limitujúce, nakoľko naše výrobné závody idú na 100 %.

Vaše portfólio tvorí široký sortiment produktov. V čom vidíte ich prednosti oproti konkurencii?

Naším nosným produktom je tehla, ktorej azda najväčšou prednosťou v porovnaní s ostatnými murovacími materiálmi je optimálna a vyvážená kombinácia stavebno-fyzikálnych parametrov, čo z nej robí všestranne použiteľný materiál. Za posledných 30 rokov prešla mnohými inováciami a dokázala aj naďalej konkurovať novším materiálom.

Našou hlavnou konkurenčnou výhodou je však komplexnosť ponuky. Okrem širokej škály tehliarskych výrobkov je súčasťou spoločnosti Wienerberger aj značka Tondach, ktorá vyrába keramickú strešnú krytinu a aktuálne prebieha integračný proces značky Semmelrock. Našu ponuku tak doplnia aj keramické a betónové dlažby.

Tehla patrí k udržateľnej architektúre a stavebníctvu už celé stáročia. Vyrába sa vždy v blízkosti trhu a zásadne z prírodných surovín. Svoje vlastnosti nadobúda vo výrobe bez akýchkoľvek chemických aditív a je recyklovateľná.
Tehla patrí k udržateľnej architektúre a stavebníctvu už celé stáročia. Vyrába sa vždy v blízkosti trhu a zásadne z prírodných surovín. Svoje vlastnosti nadobúda vo výrobe bez akýchkoľvek chemických aditív a je recyklovateľná. | Zdroj: Wienerberger

Dnes je trendom udržateľná výstavba. Ako pristupujete k tejto téme?

Je to kľúčová oblasť, ktorej sa intenzívne venujeme, najmä dekarbonizácii, biodiverzite a cirklularite. V rámci firmy sa nám podarilo o pätinu zredukovať spotrebu energie vo výrobe a do roku 2023 máme záväzok znížiť produkciu CO2 o 17,5 % oproti roku 2020.

Dôraz kladieme aj na zodpovednú ťažbu hliny a šetrné využívanie zdrojov pri výrobe tehál. Pripravujeme tiež investície do fotovoltických panelov, ktoré budú inštalované v našich výrobných závodoch. Stavby z tehál však už teraz spĺňajú požiadavky na trvalo udržateľnú výstavbu. Veď tehly sa vyrábajú z prírodných surovín, sú recyklovateľné a v prípade správneho použitia vznikajú stavby s dlhou životnosťou.

Konkurenčnou výhodou spoločnosti je komplexnosť ponuky. Do jej sortimentu patria tehly, obkladové tehly na fasádu Terca, strešná krytina Tondach aj keramická a betónová dlažbu Semmelrock.
Konkurenčnou výhodou spoločnosti je komplexnosť ponuky. Do jej sortimentu patria tehly, obkladové tehly na fasádu Terca, strešná krytina Tondach aj keramická a betónová dlažbu Semmelrock. | Zdroj: Wienerberger

Aké plány máte do budúcnosti? Kam poputujú najbližšie investície firmy?

Investície do nových produktov a inovácií sú dôležité, ale vývoj produktu je náročný proces a vyžaduje si dobrý nápad a veľa testovania. Pracujeme na lokálnych vylepšeniach, ale medzinárodné tímy odborníkov sa venujú aj robotizácii výstavby alebo príprave na uhlíkovú neutralitu v 2050.

Investície na Slovensku putujú hlavne do modernizácie závodov a zlepšovania vlastností tehly. Poslednou väčšou novinkou boli napríklad tehly Porotherm T Profi plnené minerálnou vlnou a Porotherm EKO+, ktoré sú vhodné pre stavbu domov bez zateplenia. Rád by som zdôraznil, že jednovrstvové murivo dosahuje aj bez zateplenia nadštandardné tepelnoizolačné parametre.

Okrem toho vnímame potrebu napredovania v digitalizácii, preto pracujeme na digitálnych projektoch v oblastiach BIM, DigiStockyard (zdigitalizovanie našich skladov) a tiež aplikácií pre našich klientov. Zákazníkom okrem kvalitných produktov ponúkame rozsiahlu technickú podporu pri plánovaní, projektovaní i realizácii ich projektov.

Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o.