Prezident podpísal zákon o mimoriadnych opatreniach pri výstavbe diaľnic
Zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorého zámerom je urýchliť výstavbu dopravnej infraštruktúry na Slovensku, podpísal prezident SR Ivan Gašparovič minulý týždeň v piatok.
Počas procesu schvaľovania vyvolala právna norma z dielne Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR búrlivú diskusiu v médiách aj medzi politikmi. Opozícia zákonu vyčíta, že zasahuje do vlastníckych práv občanov a plánuje ho preto napadnúť na Ústavnom súde SR.
„Možnosť, aby na súkromných pozemkoch staval štát bez akéhokoľvek obmedzenia, je úplne neprijateľným zásahom do vlastníckeho práva. A vlastnícke právo je jedným zo základných ľudských práv,“ vyhlásil krátko po schválení zákona v parlamente opozičný poslanec Daniel Lipšic (KDH). Pri účinnosti tohto zákona sa totiž podľa neho v praxi môže stať, že na súkromný pozemok, ktorý nie je vyvlastnený, prídu buldozéry a začnú na ňom stavať diaľnicu. „Aj keď následne rozhodnú orgány alebo súdy, že vyvlastnenie možné nie je, už nie je možný návrat späť. Tá diaľnica už nebude zbúraná, nie je možné navrátenie do predošlého stavu,“ upozornil Lipšic.
Ministerstvo dopravy je naopak so zákonom spokojné a odmieta, že by bol v rozpore s ústavou. Podľa MDPT je táto právna norma dôležitou podmienkou na rýchle vybudovanie diaľničného prepojenia Bratislavy s Košicami a úspešné uskutočnenie projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP). Zároveň rezort dopravy nesúhlasí s názorom opozície, že schválený zákon predstavuje neprijateľný zásah do vlastníckych práv občanov. „My stále tvrdíme, že zákon je v súlade s ústavou,“ reagoval pre TASR hovorca ministerstva dopravy Marián Jánošík.
Zákon o mimoriadnych opatreniach pri príprave výstavby diaľnic však nie je v súlade s ústavou ani podľa ústavného právnika Radoslava Procházku. „Podľa môjho názoru sa zákonodarca prijatím tohto zákona rozhodol ignorovať požiadavky, ktoré na neho kladie tak ústava ako aj štrasburský dohovor, pretože umožňuje nútené obmedzenie vlastníckeho práva bez toho, aby boli splnené príslušné predpoklady,“ uviedol pre TASR Procházka.
Zdroj: TASR