00Prehlad PIC 00079961

Prehľad tepelných čerpadiel pre bytové domy

Tepelné čerpadlá predstavujú alternatívu k plynovým kotlom. Ide o zariadenia, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie. Na pokrytie energetickej náročnosti bytového domu sa tepelné čerpadlá zapájajú do kaskády.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda Daikin EWYT-CZ

Inventorové tepelné čerpadlo vzduch/voda vhodné na vykurovanie, ohrev vody a chladenie. Jednotky sú vybavené vysokoúčinným špirálovým kompresorom usporiadaným v jednej alebo tandemovej konfigurácii na každom chladivovom okruhu.

Optimalizovaná kondenzačná časť s pokročilou technológiou kondenzačných ventilátorov a doskového výparníka s nízkym obsahom chladiva má znížené tlakové straty. Jednotky majú jeden alebo dva nezávislé chladiace okruhy s jedným alebo dvoma kompresormi, aby sa zabezpečila maximálna bezpečnosť pre akúkoľvek údržbu.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda Daikin EWYT-CZ
Tepelné čerpadlo vzduch/voda Daikin EWYT-CZ | Zdroj: Archív firiem

Sú vybavené moduláciou otáčok ventilátora, ktorá sa stará o kontrolu kondenzácie. Tichý režim ventilátora umožňuje nastaviť podrobné časové pásma, čím sa znížia otáčky ventilátora a tým aj emisie hluku v oblastiach, kde je nočný pokoj povinná požiadavka.

Logika riadenia je navrhnutá tak, aby poskytovala maximálnu účinnosť, aby mohla pokračovať v prevádzke v neobvyklých prevádzkových podmienkach a poskytnúť históriu prevádzky jednotky. Vďaka manažmentu riadenia dynamického kondenzačného tlaku nastaví ovládač jednotky požadovanú hodnotu kondenzačného tlaku a minimalizuje tým celkový príkon.

Výkonový rad: od 16 až do 90 kW
SCOP LT: 4,07*
SCOP MT: 3,07*
Akustický tlak (v 1 m): 63,2 dB*
Hranica použiteľnosti: od –20 °C do +35 °C (vzduch)*
Hranica použiteľnosti: od +20 °C do +60 °C (voda)*
Energetická trieda účinnosti pre vykurovanie: A++ (35 °C)*
Energetická trieda účinnosti pre TPV: A (+55 °C)*
Vysoká účinnosť pri čiastočnom zaťažení pre nízke prevádzkové
náklady
Štandardne dodávané s tichým režimom ventilátora
Chladivo: jednozložkové chladivo R-32 na výrazné zníženie uhlíkovej stopy jednotky; ľahšie sa recykluje. Pri inštaláciách pre bytové domy sa z viacerých zariadení vytvára kaskáda na základe konkrétnych požiadaviek, od ktorých závisí aj konečná cena.

*Parametre pre model tepelného čerpadla EWYT040CZN-A1

Tepelné čerpadlo vzduch/voda STIEBEL ELTRON HPA-O 13 C Premium

Tepelné čerpadlo vzduch/voda v monoblokovom vyhotovení s vonkajšou inštaláciou na vykurovanie, chladenie a ohrev vody. Vhodné pre novostavby aj na obnovu. Využitie si nájdu v radovej zástavbe, menších bytových domoch, penziónoch, hoteloch a priemyselných či komerčných budovách.

Vysoké teploty na výstupe (do 65 °C) umožňujú využitie aj v systéme s klasickými vykurovacími telesami. Tichá prevádzka vďaka zapuzdrenému chladiacemu okruhu a oddelenému kompresoru. Modulačný ventilátor a veľký rozstup rebier výparníka znižujú odpor vzduchu a prispievajú k nízkej hladine akustického výkonu.

Kombinovaným medzivstrekovaním pary a mokrej pary sa špirálový kompresor pri nízkych vonkajších teplotách ochladzuje a počas celého roka sa dosahuje maximálna teplota na vstupe. Odpadové teplo z invertora sa využíva na zvýšenie teploty v spiatočke.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda STIEBEL ELTRON HPA-O 13 C Premium
Tepelné čerpadlo vzduch/voda STIEBEL ELTRON HPA-O 13 C Premium | Zdroj: Archív firiem

Tým sa zvyšuje energetická účinnosť celého systému. K účinnosti prispieva aj odmrazovanie riadené podľa potreby reverzáciou okruhu a ohrievanie zásobníka kondenzátu chladiacim okruhom. Kombinovateľné s termickým solárnym zariadením. Integrovaná funkcia chladenia. Chladiaci okruh je hermeticky uzavretý, továrensky testovaný na tesnosť a pracuje s chladivom R410A.

Výkonový rad: 13 kW
Hladina hlučnosti: 55 dB(A)
Chladiaci výkon pri A35/W18 – max.: 17,06 kW
Tepelný výkon pri A-7/W35 – max.: 12,86 kW
SCOP: 4,76
Hranica použiteľnosti: od –20 °C do +40 °C
Energetická trieda účinnosti: A+++ (35 °C), A++ (55 °C)
Pri inštaláciách v bytových domoch sa z viacerých zariadení zostavuje kaskáda (max. 6 ks) na základe konkrétnych požiadaviek, od ktorých závisí aj konečná cena.

Tepelné čerpadlo zem/voda STIEBL ELTRON WPE-I 33 (44, 59, 87) H 400 Premium

Tepelné čerpadlo zem/voda (voda/voda v kombinácii s predradeným výmenníkom) určené na vnútornú inštaláciu pre bytové domy a komerčné budovy. Vysoké teploty na výstupe (do 65 °C) umožňujú využitie aj v systéme s klasickými vykurovacími telesami.

Invertorová technológia umožňuje monovalentnú prevádzku pri vykurovaní budovy a ohreve vody. Zabudovaná technológia horúceho plynu zabezpečuje vysoké teploty vody pri nízkych nákladoch v rámci efektívnej prevádzky.

Tepelné čerpadlo zem/voda STIEBL ELTRON WPE-I 33 (44, 59, 87) H 400 Premium
Tepelné čerpadlo zem/voda STIEBL ELTRON WPE-I 33 (44, 59, 87) H 400 Premium | Zdroj: Archív firiem

Vďaka dodatočným hydraulickým komponentom môže byť zdroj tepla použitý na pasívne a aktívne chladenie, resp. na súčasné vykurovanie a chladenie. Na dosiahnutie požadovaného vykurovacieho výkonu možno prevádzkovať až 16 tepelných čerpadiel v kaskáde.

Vertikálna konštrukcia zariadenia zaberie malú inštalačnú plochu. Chladiaci okruh je naplnený bezpečnostným chladivom R410A, následne hermeticky uzavretý a skontrolovaný z hľadiska tesnosti už počas výroby.

Výkonový rad: 33, 44, 59, 87 kW
Hladina hlučnosti: 41 – 56 dB(A)
Tepelný výkon pri B0/W35: 10 – 33 kW
SCOP: 5,55
Hranica použiteľnosti: od –10 °C do +20 °C
Energetická trieda účinnosti: A+++ (35 °C), A+++ (55 °C)
Pri inštaláciách v bytových domoch sa z viacerých zariadení zostavuje kaskáda (max. 16 ks) na základe konkrétnych požiadaviek, od ktorých závisí aj konečná cena.

 

Článok zostavený v spolupráci s jednotlivými firmami.