Nové číslo ASB

Začala platiť novela stavebného zákona, hlása nové číslo časopisu ASB

Partneri sekcie:

Prevádzkovatelia stránok ako Slov-lex či Zákony pre ľudí sa v marci tešili veľkej návštevnosti. Dôvodom sú také „vychytávky“ ako novela Trestného zákona či uznesenie Ústavného súdu SR k tejto novele.

K horúcim novinkám patrí aj novela stavebného zákona. Samozrejme, je z iného súdka, ale táto legislatíva veľmi významne ovplyvňuje development a rozvoj Slovenska vrátane výstavby toľko žiadaných bytov. Poctivo som pozerala i ja, či už bola novela uverejnená.

Keď sme v redakcii pripravovali tému stavebnej legislatívy, časť oslovených samospráv a developerov sa nevyjadrila, pretože nepoznala finálne znenie. Rozumiem tomu a ďakujem všetkým, ktorí poslali svoj názor. Nakoniec bola novela zverejnená 14. marca, takže stavebné úrady, stavebníci či inžiniering môžu intenzívne študovať, aby boli pripravení. Nemajú totiž čarovné prútiky.

Nové číslo časopisu ASB.
Nové číslo časopisu ASB. | Zdroj: ASB

Verím, že sa nedočkáme noviel už prijatej novely, ktorej časť je účinná od 31. marca a časť 1.apríla.Zákon o výstavbe začne platiť od 1. apríla 2025 a stavebná reforma bude potom o veľký krok ďalej.

Bola to veľká sláva, keď parlament schválil zákony o územnom plánovaní a výstavbe po ťažkých rokovaniach so samosprávami. Dnes sa tešíme, že od apríla 2024 má fungovať portál územného plánovania a bude platiť zákon o územnom plánovaní a v skrátenom legislatívnom konaní prijatá novela stavebného zákona, na ktorý sme mali takmer po 50 rokoch len spomínať.

To pripomína múdrosť o dobre zapnutom prvom gombíku. Oprava zle zapnutej košele trvá pár sekúnd, ale strata času je v deveplomente oveľa drahšia. Hoci sa príprava stavebnej legislatívy nedá vyjadriť len v peniazoch, kvalitné zákony sú pre celý štát na nezaplatenie.

Článok bol uverejnený v časopise ASB 3/2024