Víkendový dom zo 4 celkov: Využili každý centimeter

Partneri sekcie:

Víkendový dom uprostred prírody nepotrebuje veľkú podlahovú plochu. Architektom zo štúdia i29 interior architects v spolupráci s Chrisom Collarisom sa podarilo umiestniť všetko potrebné na relax rodiny v prírode na plochu 75 štvorcových metrov. Stále pritom máte pocit luxusu a voľného priestoru.

Zo štyroch častí

„Rozdelením objemu na štyri časti sa podarilo zachytiť rôzne výhľady a rôzne pôsobenie slnka v interiéri,“ komentujú architekti svoje nápady. Vďaka vonkajšej rozmanitosti pôsobí celý dom ako sochárske dielo, ktoré je z každej strany iné. Tento efekt znásobujú fasády s minimalistickým dizajnom.

Vďaka vonkajšej rozmanitosti pôsobí celý dom ako sochárske dielo ktoré je z každej strany iné

Rovnako je poňaté aj zakončenie strechy. Rozmanitosť preniesli aj dovnútra. Rozdielna výška stropov „oddeľuje“ jednotlivé časti domu a ich rôzne funkcie. Uloženie stavby na predĺženom pozemku poskytuje výhľad na blízke jazero a optimálnu orientáciu voči slnku.

Vďaka vonkajšej rozmanitosti pôsobí celý dom ako sochárske dielo ktoré je z každej strany iné
Rozdielna výška stropov „oddeľuje“ jednotlivé časti domu a ich rôzne funkcie
dôležitým prvkom je podlaha z lešteného betónu
Grafickú a estetickú kvalitu interiéru zvýrazňuje na mieru vyrobený nábytok a vstavané skrinky
Každý zo štyroch celkov domu má vlastný vnútorný program
Interiér sa skladá z obývacej izby kuchyne s jedálňou troch spální hygienického zázemia a terasy
Kuchyňa
Rozdelením objemu na štyri časti sa podarilo zachytiť rôzne výhľady a rôzne pôsobenie slnka v interiéri

Ako je riešený interiér

Dom je oddychovým útočiskom pre štvorčlennú rodinu. Interiér sa skladá z obývacej izby, kuchyne s jedálňou, troch spální, hygienického zázemia a terasy. Šikovná dispozícia využíva každý štvorcový centimeter. Súčasťou všetkých častí domu sú veľké okná alebo posuvné dvere, ktoré sa dajú otvoriť tak, aby úplne zanikli hranice medzi interiérom a exteriérom. Takto sa dá spojiť obývacia miestnosť a kuchyňa s terasou.

Rozdielna výška stropov „oddeľuje“ jednotlivé časti domu a ich rôzne funkcie

Aké materiály použili a prečo?

Grafickú a estetickú kvalitu interiéru zvýrazňuje na mieru vyrobený nábytok a vstavané skrinky. „Využili sme jednoduché materiály – dubové panely v prirodzenej podobne alebo zafarbené načierno, aby nadväzovali na drsnú borovicovú fasádu.

Kuchyňa

Ďalším dôležitým prvkom je podlaha z lešteného betónu. Usilovali sme sa o dizajnovú stratégiu, v ktorej sa architektúra a interiér spoja v modelovej kombinácii,“ opisujú výber materiálov tvorcovia projektu.

Menej je viac

Každý zo štyroch celkov domu má vlastný vnútorný program. Výsledkom je čistý jednotný zážitok a silný dojem, ktorý na vás zanechá dom zvonku i zvnútra. Navyše, vďaka jednoduchým šikovným zásahom sa podarilo vytvoriť z tohto projektu stavbu s vysokým štandardom, energeticky úsporný, ekologický dovolenkový dom so zanedbateľnou stopou v prirodzenom prostredí.

Grafickú a estetickú kvalitu interiéru zvýrazňuje na mieru vyrobený nábytok a vstavané skrinky

Architekti týmto dielom popreli častý mylný názor o stavbách: „čím väčší, tým lepší.“ Chýba vám v tomto dome niečo?

Tiny Holiday Home

Tiny Holiday Home v skratke
Architektonické štúdio: i29 interior architects & Chris Collaris
Lokalita: Vinkeveen, Holandsko
Celková plocha: 75 m2
Rok realizácie: 2019
Sabína Zavarská
Foto: Ewout Huibers