Sky park má hotovú prvú vežu. Pozrite sa, ako vyzerá

Výškové budovy „downtownu“ tvoriace novú siluetu hlavného mesta naberajú svoje finálne kontúry. Prvá z rezidenčných veží v projekte Sky park je už hotová a momentálne je v kolaudačnom konaní.

Prvú etapu projektu, do ktorej patria tri rezidenčné veže a administratívna budova Sky park offices, by mala Penta Real Estate stihnúť do konca tohto roka.  

Súčasťou prvej etapy bude aj nový mestský park. Ten už naberá finálny vzhľad a bude prístupný aj verejnosti. Naďalej pokračuje aj rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky – Jurkovičovej teplárne, ktorá by mala byť hotová taktiež do konca roka.

Sky Park
Kontrast dvoch architektonických ikon
Interiér Jurkovičovej teplárne
Pohľad na svetlík v teplárni.
Rekonštrukcia teplárne.
V teplárni zachovali viaceré pôvodné prvky.
Pohľad do vstupnej haly rezidenčnej veže.
Byt v rezidenčnej veži.

„Aj napriek súčasnej situácii v súvislosti s koronavírusom projekt Sky park napreduje podľa plánovaného harmonogramu. V prípade druhej rezidenčnej veže očakávame postupné odovzdávanie bytov novým majiteľom už v letných mesiacoch, pri zvyšných dvoch vežiach to bude koniec roka 2020. Zároveň  dostanú Bratislavčania aj nový mestský park a zrekonštruovanú Jurkovičovu tepláreň,“ hovorí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ pre Penta Real Estate Slovensko. 

Prvá z rezidenčných veží je už v procese kolaudácie 

Rezidenčná veža, ktorú dokončia v rámci projektu ako prvú, by po vydaní kolaudačného rozhodnutia mala prejsť procesom odovzdávania bytov novým majiteľom už v lete.

Vo veži sú teraz technické predobhliadky bytov s budúcimi majiteľmi a dokončujú sa práce na exteriéroch. Na zvyšných dvoch rezidenčných vežiach sa pracuje vo vnútri bytov, na areálových komunikáciách a taktiež v spoločných priestoroch.

Tri rezidenčné veže ponúkli na predaj takmer 800 bytov, 1 100 nových parkovacích miest v podzemí projektu a 2 000 m2 plôch určených pre občiansku vybavenosť. 

Všetky rezidenčné veže majú 31 nadzemných podlaží a nachádzajú sa v nich 2-izbové, 3-izbové a 4-izbové  byty. Každá z veží má na najvyšších troch poschodiach kolekciu nadštandardných penthousov s panoramatickými výhľadmi na Bratislavu. 

Nový mestský park 

Finálne kontúry naberá aj nový park pre Bratislavčanov s rozlohou viac ako 30-tisíc m2 a veľkosťou ho možno prirovnať k obľúbenej Medickej záhrade. Jeho súčasťou bude bežecký chodník, športoviská, detské ihrisko, výbeh pre psov či vodné plochy. Na koncepte týchto verejných priestorov spolupracoval okrem ateliéru Zahy Hadid aj urbanista Igor Marko a londýnske štúdio Townshend.

V teplárni zachovali viaceré pôvodné prvky.
V teplárni zachovali viaceré pôvodné prvky. | Zdroj: Miro Pochyba

Zrekonštruovaná Jurkovičova tepláreň

Súčasťou prvej etapy projektu je aj rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky – Jurkovičovej teplárne.  Dokončili už rekonštrukciu historickej fasády a osadili všetky okná. V posledných týždňoch sa v teplárni inštaloval svetlík, ktorý je už osadený a teraz sa pracuje na detailoch napojenia. Tým bude budova teplárne úplne uzavretá proti poveternostným vplyvom a následne príde na rad interiér. 

Za architektúru adaptácie interiérových priestorov teplárne zodpovedá ateliér Adom M Studio známeho architekta Martina Paška, ktorý sa podieľal na viacerých rekonštrukciách industriálnych pamiatok. 

Obnovu plášťa budovy odborne zastrešuje spoločnosť Pamarch, zameraná na ochranu, revitalizáciu a rekonštrukciu pamiatok.

V teplárni má byť po rekonštrukcii coworkingový priestor, ale aj reštaurácia a kaviareň spojená s galériou, ktoré budú dostupné pre verejnosť. Mali by ju tiež dokončiť do konca roka. 

Sky park
Projekt sa rozprestiera na území bývalej industriálnej zóny v tesnej blízkosti centra Bratislavy a pochádza z pera svetového architektonického štúdia Zaha Hadid Architects. V dvoch etapách  prinesie na bratislavský realitný trh celkovo šesť výškových budov. Súčasťou prvej etapy, ktorá je aktuálne pred dokončením, sú tri tridsaťposchodové rezidenčné veže a kancelárska budova Sky park offices. Administratívna budova, ktorá pochádza z dielne Vietzke & Borstelmann Architekten je aktuálne vo výstavbe a jej dokončenie je naplánované na koniec tohto roka. V rámci druhej etapy projektu plánuje spoločnosť Penta Real Estate výstavbu výškovej administratívnej budovy Sky park tower a taktiež výstavbu štvrtej rezidenčnej veže. Výstavba druhej etapy projektu bude zahájená po získaní všetkých potrebných povolení. Penta Real Estate celkovo investuje do projektu viac ako 420 miliónov eur.
TEXT: Veronika Rajničová
FOTO: Miroslav Pochyba